A 2016-os Eurovíziós Dalfesztivál lesz a hatvanegyedik Eurovíziós Dalfesztivál. Svédországban rendezik meg, mivel a 2015-ös Eurovíziós Dalfesztivált a svéd Måns Zelmerlöw Heroes című dala nyerte. Svédország az első ország, amely másodszorra rendezheti a versenyt a 2010-es években, mivel 2012-ben is ők nyertek. Az első elődöntőre 2016. május 10-én, a második elődöntőre május 12-én, a döntőre pedig május 14-én kerül sor.
2015. július 8-án jelentették be, hogy Stockholm fog otthont adni a fesztiválnak.
43 ország erősítette meg részvételét a dalfesztiválra, beleértve Bosznia-Hercegovinát, Bulgáriát, Horvátországot és Ukrajnát is, melyek három, kettő, kettő, illetve egy kihagyott év után vesznek részt újból. Portugália viszont 2013 után ismételten nem vesz részt.
A helyszín és a verseny témája
A svéd műsorsugárzó, az SVT 2015. május 24-én bejelentette, hogy az első számú lehetséges helyszín a stockholmi Tele2 Arena, de egyidejűleg jelezték, hogy lehetővé teszik más városok és arénák jelentkezését is.
A végső döntést július 8-án jelentették be, ennek értelmében a versenynek a 16 000 férőhelyes stockholmi Ericsson Globe ad otthont. A 2000-es Eurovíziós Dalfesztivált is ugyanebben az intézményben rendezték meg.
Eredetileg az 1985-ös Eurovíziós Dalfesztivál helyszíne, a göteborgi Scandinavium, az ugyanebben a városban található Ullevi Stadium, a linköpingi Saab Arena, az örnsköldsviki Fjällräven Center és a 2013-as helyszín, a Malmö Arena is pályázott, ahogy a fővárosi Annexet, a Hovet és a Friends Arena is. Utóbbi a dalfesztivál svéd válogatóműsorának, a Melodifestivalennek ad otthont 2013 óta. Sandviken és Gävle pedig közös pályázatot nyújtottak be: a sandvikeni Göransson Arena rendezte volna az elődöntőket és a döntőt, Gävle pedig egyéb programokat és koncerteket.
A dalfesztivál hivatalos mottója Come Together lett, azaz Jöjjünk össze, a logó pedig a pongyola pitypangot ábrázolja.
A résztvevők
Az ukrán műsorsugárzó, az NTU 2015. május 23-án jelentette be, hogy egy kihagyott év után újból küld indulót a dalversenyre.
Bosznia-Hercegovina eredetileg szeptember 15-én jelentette be visszatérését három kihagyott év után,[4] azonban október 9-én visszavonta előzetes jelentkezési szándékát. Az ország a hónap végéig kapott haladékot a döntésre[5], amit végül november 24-én jelentettek be: a balkáni ország három év kihagyás után küld versenyzőt Stockholmba. Bulgária és Horvátország is visszatért két év szünet után a versenybe, így végül 43 állam vesz részt a 2016-os Eurovíziós Dalfesztiválon, mely megegyezik a 2008-as és a 2011-es rekord létszámmal.[6]
Ausztrália vendégként vett részt a 2015-ös Eurovíziós Dalfesztiválon, és csak akkor vehetett volna részt 2016-ban is, ha a 2015-ös versenyt megnyeri. Mivel az ország a 2015-ös versenyen az ötödik helyen végzett, így valószínű volt, hogy visszalépni kényszerül. 2015. november 17-én bejelentették, hogy a nagy sikerre való tekintettel versenyben maradhatnak, de ezúttal az egyik elődöntő résztvevőjeként.
Portugália viszont a 2013-as Eurovíziós Dalfesztivál után ismételten nem fog részt venni a versenyben.[7] Érdekesség, hogy akkor is, és ezúttal is Svédország adott otthont a versenynek. Nem vesz részt a versenyen Luxemburg sem. A nagyhercegség utoljára 1993-ban küldött képviselőt a dalfesztiválra, így sorozatban 2016 lesz a huszonharmadik év az ország nélkül.[8] Andorra, mely utoljára 2009-ben vett részt, szintén távol marad a versenytől.[9] Hasonlóan döntött Monaco is 2015. július 21-én: a törpeállam utoljára 2006-ban képviseltette magát a dalfesztiválon.[10] A szlovák műsorsugárzó szeptember 28-án jelezte távolmaradását.[11] Törökország pedig a február 6-án bejelentett visszatérési szándéka ellenére november 3-án ellenkezőleg döntött.[12]
2004 után másodszor vesz részt a bosnyák Deen, ezúttal Dalal, Ana Rucner és Jala közreműködésében. Ugyancsak másodjára áll színpadra a montenegrói Bojan Jovović, aki 2005-ben a No Name együttes tagjaként képviselte Szerbia és Montenegrót, és eredetileg egy évvel később is szerepelt volna ugyanebben a formációban. Másodszor versenyez a máltai Ira Losco is, aki 2002-ben a második helyen végzett, ahogy másodjára szerepel a bolgár Poli Genova is, aki 2011-ben tizenkettedik helyen kiesett a második elődöntőből, a 2015-ös Junior Eurovíziós Dalfesztiválon pedig műsorvezetői feladatokat látott el. A macedón Kaliopinak ez már a harmadik részvétele lesz: 1996-ban kiesett a selejtezőben, 2012-ben pedig a döntő tizenharmadik helyén végzett, elérve országa második legjobb eredményét.
A verseny történetében először Spanyolország versenydala nem tartalmaz spanyol nyelvű részt, teljes egészében angolul fog elhangozni. Továbbá szintén először fordul elő, hogy Ausztria francia nyelvű dalt küld a fesztiválra és az is, hogy egy dal (a görög) tartalmaz részleteket egy görög dialektusban, a pontoszi görög nyelven.
wikiwand.com
|