Ahhoz, hogy a húsvéttal kapcsolatos svédországi szokásokat megértsük, fontos tudnunk, hogy a valamikor katolikus hiten lévő Svédország (mint akkoriban sok más ország) 1527-ben protestánssá lett. Csak mellékesen: tény, hogy a hitújítók őszinte buzgalmát a korabeli fejedelmek önös politikai értsd gazdasági céljaira (az egyházi vagyonok megszerzésére) használták fel. Így történt Svédországban is. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy végül is a nép elfogadta és követni kezdte az új vallást.
Még a katolikus időkben szigorúan tartották a határnapot a farsang (karneval) és a nagyböjt (fastlag) között. Ez nem svéd sajátosság volt, hiszen megegyezett az általános európai szokásokkal. 7 héttel húsvétvasárnap előtt, farsangvasárnapon (fastlagssöndag) és a rákövetkező hétfőn és kedden (blåmåndag, fettisdag) még zajlottak a karneválok és utoljára jókat ettek. A következő napon, azaz hamvazószerdán (askonsdag) kezdetét vette a böjti idő: nemhogy húst, de még tojást vagy sajtot sem ettek, sőt még tejet sem ittak. Naponta csak egyszer étkeztek, estefelé. A közbeeső vasárnapokra azonban a böjti tilalom nem vonatkozott.
Maga a karnevál szó a latin carne vale-ból származik, jelentése: Isten veled hús!
Az új hitre térés ebben a vonatkozásban a böjt megtartásában azaz meg nem tartásában hozott változást. A protestánsoknak nem kellett böjtölniük, bár lelkileg ők is komolyan készültek a húsvétra. A böjt elhagyása azonban névzavarhoz vezetett. Mint fent említettük a farsang utolsó napja, húshagyó kedd svédül fettisdag. Az elnevezés megmaradt, de az ezzel jelölt nap „átcsúszott” a Nagyhét keddjére.
Ugyanígy megváltozott a kb. a mi farsangi fánkunknak megfelelő svéd sütemény „szezonja” is. Valamikor csak az eredeti fettisdag-on sütötték és ették ezt a fánkot. Manapság januártól egészen húsvétig sütik és fogyasztják.
A hét napjai svédül: A nagyhét napjai:
söndag - vasárnap palmsöndag - Virágvasárnap
måndag – hétfő blåmåndag - „nagyhétfő”
tisdag - kedd fettisdag - „nagykedd”
onsdag - szerda dymmelonsdag -„nagyszerda”
torsdag - csütörtök skärtorsdag - nagycsütörtök
fredag - péntek långfredag - nagypéntek
lördag -szombat påskafton - nagyszombat
påskdag – húsvétvasárnap
annandag påsk - húsvéthétfő
users.atw.hu
|