Az elegancia, a megfontoltsg, a mltsgteljessg s a titkoztaossg jellemezte kora egyik legnagyobb hats sznsznjt, Greta Garbt.
A vilgon mindenhol szerettk s csodltk. Hossz kort lt, magnletben pedig elssorban a nk jtszottk a fszerepet. Becenevei Az Arc, A svd szfinx voltak – nem vletlenl (gyermekkorban a Katta, Gurra becenevekre hallgatott a szegnynegyedben).

Greta Louisa Gustafsson nven szletett 1905. szeptember 18-n. Volt egy nvre s egy btyja, desapja korai halla miatt otthagyta az iskolt, egy fodrszatban kezdett dolgozni, majd egy stockholmi ruhzban. Az ruhzat reklmoz hirdetsekben tnt fel, mint egyfajta modell.
gy figyeltek fel szpsgre, ftyolos hangjra, s 1922-ben felajnlottak neki egy frfi szerepet a Peter the tramp cm vgjtkban. 1922-tl kt vig tanult egy svd drmatagozatos intzmnybe, ahov sztndjat kapott. A Royal Dramatic Theatre – ez volt az intzmny neve – igazgatja, Mauritz Stiller adta neki a Garbo mvsznevet. A hrek szerint Bethlen Gbor erdlyi fejedelem utn. Egy msik forrs szerint gyermekkori szerelme, a ksbb sznsznv lett Mimi Pollak tallta ki.

Nmetorszgba kerlt, ahol megismerkedett Marlene Dietrichhel. 1925-ben a Metro Goldwyn Mayer Stiller igazgatt Hollywoodba hvta, magval vitte Garbt is, akit szintn szerzdtettek. 1926-ban kapta els amerikai filmjt, a cme Torrent volt, amely egy nmafilm volt. Az amerikaiak lefogyasztottk, kiegyenestettk fogsort, j frizurt ksztettek neki, szemldkt kitpkedtk.
Lassan kezdett el angolul beszlni, de az Anna Christie utn mr Oscar-djra jelltk 1930-ban. Abban egy gynyr ex-prostitultat jtszott, s elszr szlalt meg. Plyafutsban szmos, leginkbb tragikus ni sorsot megformlt. Eljtszotta a kmn, Mata Hari trtnett (1931), Anna Karenint (1932), a Grand Hotel szomor balerinjt (1932), Krisztina kirlynt.
Az Anna Kareninban olyan sznszi jtkot mutatott be, amely plyafutsa cscsnak is tekinthet, llegzetellltnak tartottk kora kritikusai.
A legenda s a valsg is azt mutatja, Greta Garbo elszr a Ninocska cm vgjtkban nevetett elszr. A ktarc n cm, 1941-es film volt utols nagy munkja, de ez le is rombolta imzst.
A II. vilghbor alatt egy kmszervezetbe lpett be, s Svdorszgban be is szervezett embereket, valamint informcikat szolgltatott a brit hatsgoknak a ncikrl. gy gondolta, a vilg megvltozott, nem llt tbbet kamera el. Karrierje teht rvid volt, de gy gondolta, szndkoltan polta sajt misztikumt. sszesen 27 filmet ksztett.

1953-ban egy htszobs lakst vsrolt New Yorkban, az 52. utcban (1951-ben lett amerikai llampolgr). Kevs bartja maradt, jobbra magnyos stkat tett, kertszkedett. Tvoli cenok szigetein, a francia Rivirn, Svjcban s Olaszorszgban pihent Cecile de Rotschild brnvel vagy Aristotle Onassisszal. „Soha nem mondtam, hogy egyedl akarok lenni. n azt mondtam, hagyjatok egyedl. Ez risi klnbsg” – mondta egyszer.
1954-ben megkapta az Oscar-djat letm kategriban.
Magnyosan, tdgyulladsban halt meg 1990. prilis 15-n a New York-i krhzban. Hamvait szlhelyn temettk el.
A nkkel val kapcsolata
1931-ben tallkozott Mercedes de Acostval – Marlene Dietrich szeretjvel -, akivel lltlag viszonyt folytatott. Sok verset rt neki Mercedes, kapcsolatuk vgl vget rt, amikor de Acosta a leszbikus gyeirl rt nletrajzban. Halla utn a szerelmes leveleket egy philadelphiai mzeumban lltottk ki.

Legnagyobb kebelbartnje a nmet Salka Viertel volt, akit Svdorszgban ismert meg. Nagyban hatott r, javasolta neki, ne trjen vissza a filmezshez.
Itt megnzhetjk az EGYIK, itt pedig egy MSIK, ni partnervel trtnt cskjelenett Garbo filmjei kzl.
Greta Garbo szletsnek szzadik vforduljn egy msik levelezst is nyilvnossgra hoztak. A msik fl egy svd sznszn, Mimi Pollak volt.
Egyes vlemnyek szerint, amelyeket ezek a levelek altmaszthatnak, Garbo nem nszntbl vllalta a magnyt. Egsz lett elszigeteltsgben s szerelmi bnatban lte le, mert a svd sznszkpzben megismert Mimi Pollak, akivel ezekben a korai vekben egytt volt, nem lehetett az v. Fiatalkori szerelmvel hatvan ven t levelezett. Amikor Pollak fia megszletett, Garbo gy rt Miminek, akit Mimosnak nevezett: “Hihetetlenl bszke vagyok, hogy apa lehetek.”

rdekessgek Greta Garbrl
1997 oktberben az Empire cm brit magazin szavazsn minden idk 38. legjobb sznsznje lett, a Premier Magazin a 8. helyre sorolta ebben a kategriban. A Guiness Rekordok Knyve kiadja egy alkalommal minden idk legszebb njnek vlasztotta. Az Amerikai Film Intzet az 50 legjelentsebb ni sznsz kzl az 5. helyre tette.
Kedvenc sajt filmje az 1936-os Camille volt, Clark Gable-t viszont ki nem llhatta, sznobnak tartotta t. Minden alkalommal, amikor olyan dolog trtnt a forgatson, ami nem tetszett neki, csak ennyit mondott: „Azt hiszem, visszamegyek Svdorszgba!” Ezzel jl meg is ijesztette a stb vezetst, gy engedtek neki. Ennek ellenre precz, pontos s mltsgteljesen alzatos volt munki sorn.
Depressziban szenvedett, a keleti filozfiknak hdolt, de soha nem hagyta abba a cigarettzst s a koktlok fogyasztst.
Adolf Hitler kedvenc sznsze Great Garbo volt, ugyanakkor Anna Frank amszterdami titkos szobjban is megtallhat volt egy Garbt brzol kp, amelyet egy magazinbl vghattak ki.
Hres mondsai: “Az let gynyr, ha tudjuk, mit kezdjnk vele. Nem kell ahhoz meghzasodni, ha egy igaz bartot akarsz, aki vgigksri az leted.”
Garbo kezt mindenesetre legalbb hromszor megkrtk. Mindhiba.
24.hu
|