Märket egy kicsi, 3,3 hektáros „kődarab” azon a folyosón, melyen keresztül a Botteni-öböl a Balti-tengerhez csatlakozik, Svédország és Finnország között. A szigetet az 1809-es Fredrikshamn szerződés alapján felosztották a két ország között, határvonalat húzva Svédország és az Orosz Birodalom közé, mely akkor Finnország területét is birtokolta.
Amikor a kérdéses határvonalakat meghúzták, pusztán a véletlen kérdése volt, hogy az keresztülhaladt a szigeten is. A sziget a 11 kilométer széles és 27 kilométer hosszú Understen-Märket folyosón fekszik, valószínűleg hajózási támpontként használhatták, ezért kaphatta a „Mark” (jel) nevet. Annak érdekében, hogy a sziget navigációs pontként hasznosulhasson, az oroszok 1885-ben egy világítótornyot építettek rajta, ami azonban a felosztás következtében véletlenül a svéd oldalon „rekedt”.
A határ megsértését csak 1981-ben sikerült megoldani, mikor egy közös svéd-finn felmérés megállapította, hogy az egyetlen megoldás a határvonalak módosítása. A svéd területet melyen a világítótorony is áll, elcserélték egy ugyanakkora méretű finn területre. A tengerpart tulajdonjogát azonban nem változtatták meg, hogy ne zavarják az egyes országok halászati jogait. Mindez egy fordított S-alakú határvonalat eredményezett.
A határ egy sor, összesen 10 lyukból álló furattal van a sziklában megjelölve, hiszen a szigetet is érintő viharok és hullámok hatására minden más jelölés eltűnne idővel. Továbbá ezen időjárási és tengeri viszonyok olyan erejűek, hogy a sziget alakját tekintve folyamatosan változik, így minden 25. évben, közös felmérést követően, határmódosításokra lehet majd szükség. A szigeten működő világítótorony 1979-óta automatizált.
hellovilag.hu/
|