A svd oktatsi trvny megkveteli, hogy valamennyi gyermek egyenl esllyel vehessen rszt az oktatsban. Svdorszgban a tanktelezettsg minden 7 s 16 v kztti gyermekre kiterjed. A trvnyi szablyozs szerint a kzpiskolai kpzst az nkormnyzatoknak minden olyan dik rszre biztostania kell, akik ktelez ltalnos tanktelezettsgket teljestettk. Svdorszgban a legtbb egyetemet az llam tartja fenn.
voda
A szlk nkormnyzati, illetve magn blcsdkbe, vodkba rathatjk be gyermekeiket. A svd vodai s blcsdei ellts igen szleskr. A gyermekek szmra magas sznvonal kis csoportos foglalkozst biztostanak.
Az ellts djt rszben az llam, rszben a szl lljk. A kltsgek orszgszerte vltozak.
Az nkormnyzati gyermekfelgyeletnek 5 formja van:
A napkzis voda az 1 s 5 v kztti gyermekeket fogadja, akiknek szlei dolgoznak, tanulnak vagy munkanlkliek. Egyes napkzis vodk 12 ves korig fogadjk a gyermekeket az iskolai rk eltt s utn.
Otthoni gyermekfelgyelet esetn egy az nkormnyzat ltal alkalmazott szemly vigyz a gyermekre sajt otthonban. Ezt a szolgltatst 1 s 12 ves kor kztt lehet ignybe venni.
Az n. szabadidkzpontok a 6 s 12 v kztti gyermekek szmra biztostanak felgyeletet az iskolai rk eltt s utn.
A jtsz iskolk a hatves gyerekek napi hrom rs felgyeletrl gondoskodnak. Ezt az intzmnyt a bevndorlk gyermekei mr 4 ves kortl ignybe vehetik.
Nyitott iskolai elkszt: tantk s vnk szmos helyen klnbz programokat szerveznek gyermekek s szleik szmra.
ltalnos iskola
Az oktatsi trvny szerint valamennyi Svdorszgban l gyermeknek ktelez iskolba jrnia, s valamennyi gyermek jogosult az llami oktatsi rendszerben tanulni 7 s 16 ves kora kztt. Svdorszgban a tanktelezettsg az ltalnos iskolra s a kzpiskola als tagozatra terjed ki, mely 9 vet foglal magban. A szlk krsre a gyermekek hat ves korukban is megkezdhetik tanulmnyaikat. Az nkormnyzatoknak a hat ves gyermekek szmra iskolai elkszt helyet kell biztostaniuk az iskolkban.
1995. jlius 1-n egy, az egsz ktelez oktatsi rendszerre kiterjed j tantervet vezettek be, amely j tanmenetet s rarendet vezetett be. Az j tanmenet minden egyes tantrgy esetben megllaptja azon clokat, amit az iskola tdik illetve kilencedik vnek vgre el kell rni. Az rarend a minimlis tanrk szmt hatrozza meg, amit a tanulknak teljestenie kell (6665 ra).
Iskolav
Az ltalnos iskolban, valamint a kzpiskola als tagozatn a tanv augusztusban kezddik, s jniusban fejezdik be. A tanv kt flvbl ll, de a pontos dtumok megyei szinten is eltrek.
Tandj
Az ltalnos iskolai, valamint a kzpiskola als tagozatn val ktelez oktats kltsgmentes. Az iskolai elkszt szintn ingyenes heti 15, illetve vi 525 rig. Az nkormnyzatok ktelesek a tanulkat a szksges taneszkzkkel, klnsen tanknyvekkel, elltni, valamint ingyenes utazst s tkezst biztostani. A tanul nem jogosult az ingyenes iskolai kzlekedsre, amennyiben nem az nkormnyzat ltal meghatrozott iskolba jr.
rtkels
Az 1995-s szi flvtl eredmnyfgg osztlyozsi rendszert vezettek be. A nyolcadik vet kveten a dikok minstst kapnak, mely lehet „levizsgzott”, „j eredmnnyel vizsgzott”, „kitntetssel vizsgzott”. Az iskola befejeztvel vgbizonytvnyt adnak. A bizonytvnyt a tanktelezettsg lejrtval kapjk meg a tanulk.
Kzpiskola
Szerkezete s idtartama
A kzpiskola fels tagozata 16 s 19 ves korig tart, de nem ktelez. A kzpiskolkat az nkormnyzatok, a megyei tancsok, vagy magnintzmnyek mkdtethetik. Az j, egysges oktatsi rendszert 1995-ben vezettk be. A nyolc ktelez tantrgy mellett, specifikus tantrgyakat is tantanak. A hrom v teljestshez sszesen 2150-2370 tanrra van szksg.
Tanv
A kt flvbl ll tanv augusztusban kezddik, s jniusban fejezdik be. A pontos dtumok vrl vre vltoznak.
Kvetelmny
Az oktatsi trvny szerint valamennyi dik, aki tanktelezettsgnek eleget tett a kzpiskola fels tagozatn folytathatja tanulmnyait. A kzpiskolai tanulmnyokat legksbb azon v els felben kell megkezdeni, melyben a tanul betlti 20-dik letvt.
Tandj
Az llami oktats djmentes.
rtkels
Az j, kurzus alap kzpiskolai rendszerben a tanulk a teljestett kurzusok alapjn kapnak minstst. A dikoknak csak a sikertelenl teljestett kurzusokat kell megismtelnik, de lehetsges az vismtls is.
Felsoktats
Szerkezete s idtartama
A felsoktats egyetemi s nem egyetemi oktatst foglal magba. A felsoktats Svdorszgban elsdiploms s posztgradulis kpzsre, valamint kutati sttuszra oszthat.
A jelenlegi rendszert az 1993-as felsoktatsi trvny vezette be.
Svdorszgban a felsoktats egyetemeken s fiskolkon (hgskola) zajlik. Jelenleg 33 llami egyetem s fiskola tallhat az orszgban. Az egyetemi diplomt minimum 2 v, a bachelor fokozatot minimum 3 v, mg a master fokozatot minimum 4 v kpzs utn lehet megszerezni.
A kpzs nyelve svd, de egyes terleteken a ktelez irodalom angol nyelv is lehet.
A tanv 2 szemeszterbl ll. Az szi szemeszter augusztus kzeptl vagy vgtl janur kzepig tart, mg a tavaszi szemeszter jnius kzepn r vget.
Felhasznlt forrsok:
http://www.iaf.se/iaftemplates/Page.aspx?id=113
http://www.forsakringskassan.se/sprak/eng/foralder/
|