Trtnelem eltti idk
Norvgiahoz hasonlan Svdorszgban a prehistorikus emlkek elssorban a sziklkba vsett rajzok s feliratok (angolul petroglyph, svdl ristningar vagy hllristningar). A legtbb ilyen emlk Bohusln tartomnyban tallhat, a legrgebbiek Jmtland tartomnyban - ez utbbiak idszmtsunk eltt 9000 krl keletkeztek. A legtbb sziklavset az i. e. 2300-500 kztti idszakban kszlt, ltalban vadllatokat - jvorsz*rvasokat, rnsz*rvasokat, medvket s fkkat -, hzillatokat, hajkat, mezgazdasgi s hadi tevkenysgeket brzolnak. A legksbbi idszak ( i. e. 800-500) bohuslni rajzai kzt szexulis termszetek is elfordulnak.
A viking kor
A viking kor az i. sz. 793 s 1066 kztti idszak neve Skandinviaban. Ez a vaskor msodik felre esik. A svdek ekkor tengeri kereskedk vagy rablk voltak, akik rendkvl messzire jutottak tjaik sorn: a 9. szzadban a varangianok a Fekete- s a Kaszpi-tengerig jutottak fosztogat hadjratukon.
Amellett, hogy felfedeztk a teljes Eurpat, megismertk szak-Afrikat s Dl-Nyugat-zsiat, valsznleg mg szak-Amerika szak-keleti cscskig is eljutottak. A kzpkori feudlis fejldshez sajtos ton jrultak hozz: kifosztottak szmos keresztny kzssget s rabszolgasorba hajtottk azok npessgt, gy Eurpa kzpkori vrainak s kastlyainak egy rsze kifejezetten a vikingek elleni vdekezs rszeknt plt meg.
A viking trsadalom mezgazdasgra s kereskedelemre alapult, mly tiszteletben tartottk mind a harcosokat, mind a bnskre leslyt igazsgszolgltatst.
A korszak kezdetnek hagyomnyosan a 793-ik vet tekintjk, amikor a vikingek kifosztottk a Lindisfarne szigeti brit monostort, a vgt pedig a Harald Hårdråde vezette sikertelen angliai invzhoz ktjk, amikor 1066 Harold Godwinson szsz kirly (maga is elangolosodott viking) legyzte a betolakodkat. Godwinsont ugyanebben az vben gyzte le Hdt Vilmos, Normandia hercege. Normandit egybknt a normannok (szintn viking npcsoport) 911-ben hdtottk meg.
A vikingek hossz haji egyarnt alkalmasak voltak a folyami, patmenti s mlyvzi hajzsra, gy a tengeri utak mellett a nagyobb folykon jrva Eurpa legklnbzbb vidkeire eljutottak. Az els orosz llamot is egy viking vezet, Rurik alaptotta, Novgorod kzponttal (melynek neve "j vrost" jelent). Egyes szerzk szerint a "Rusz" eredeti jelentse "viking harcos". A Fekete-tengeren thajzva a vikingek egszen Konstantinpolyig jutottak.
A frank kirlysg (egy germn trzs terlete, amely a Rmai Birodalom bukst kveten Galliaban telepedett meg, s akiknek hres uralkodja, Nagy Kroly 711-ben egyestette a kirlysgot) klnsen megsnylette az lland viking tmadsokat. A ma Normandia nven ismert vidk (a sz jelentse "normannok", szaki emberek) szenvedte a legnagyobb krokat.
911-ben Egyszer Kroly frank kirly szvetsget kttt Hrolf Ganger viking hadrral: ennek rtelmben Kroly hercegi cmet adott Hrolfnak, s Normandia rksnek nevezte ki, Hrolf pedig hsget fogadott Krolynak, ttrt a keresztnysgre s vdelmezte az szaki frank terleteket a tbbi viking horda tmadsaival szemben. A szvetsg kvetkezmnyei trtnelmi szemszgbl ironikusak voltak: ezek a megteleped vikingek normann utdjai nhny genercival ksbb mr franciknak tekintettk magukat, s a francia nyelvet az angolszsz Anglira is kiterjesztettk 1066-ban, a sziget meghdtsa utn.
Korai svd trtnelem
A 12. szzad folyamn Svdorszg fokozatosan egysges keresztny kirlysgg alakult, a Sakndinv-flsziget keleti rsze mellett a mai Finnorszg terlett is magban foglalva. Az szaki orszgokat I. Margit dn kirlyn egyestette a Kalmar-unival1397-ben, az unin belli feszltsgek azonban a 15. szzadra nylt ellensgeskedshez vezettek Svdorszg s Dnia kzt. A kt orszg kzti versengs vezetett vgl az uni felbomlshot a 16. szzad elejn.
Kilencedik szzad
Skandinv teleplsek sora plt a Balti-tenger keleti partvidkn; A vargok elrik a Fekete-tengert s Konstantinpolyt; Rurik s Askold (alighanem inkbb legends, mint vals figurk) megalaptjk a kijevi Rusz fejedelemsget, a mai Oroszorszg terletn pedig 9. szzadi leletek sora bizonytja, hogy a vikingek szmos telkeplst alaptottak ezen a vidken is.
Tizedik szzad
A vikingek hatsa NYugat-Eurpban is rezhetv vlt, szmos svd, norvg s dn harcos zsoldosknt rszt vesz az Anglia elleni hadjratokban melyeket a dn Svein kirly s fia, Knut vezetnek 1007 s 1013 kztt. Ksbb sok viking harcos llt a hrhedt norvg III. Harald (Harald Hårdråde) szolglatba a Norvg kirlysgot jraegyest harcok sorn. Harald 1066-ban jabb Anglia elleni hadjrattal prblkozott, ennek a harcnak a veresge jelentette szimbolikusan a viking kor vgt.
A 10. szzad elejn a svdek uralkodja Szphaj Harold volt. Az utdjai voltak uppsalai Erik, Bjrn kirly, Bjrn fiai s kveti Olof s Gyzedelmes Erik. Olof fia, Styrbjrn Starke, miutn Erik megtagadta tle a hatalomban val rszesedst, ellene fordult. A dn Kkfog Harolddal kttt szvetsget, a kt oldal pedig megtkztt Fyris Wolds-nl. Styrbjrn elvesztette a csatt s meghalt, Erik pedig tz vvel ksbbi hallig, 993-ig Svdorszg uralkodja maradt. Egy legenda szerint a gyzelmet maga Odin biztostotta szmra, miutn cserbe lett ajnlott fel tz v utn.
Keresztnysg s hatalomharc
Erik fia, Olof uralkodsa alatt vlt a keresztnysg a svd kirlysg els vallsv. A 11. szzad sorn, Olaf Sktkonung uralkodsa alatt vlt az orszg az szak legnagyobb hatalmv, noha maga az uralkod mindvgig meglehetsen passzv volt. Elvesztette a Balti-tenger keleti partjn fekv terleteket, s ugyan meghdtotta Trondheim krnykt Norvgiaban, a norvg terleteket nhny v mlva (1015-ben) visszahdtotta tle Olaf Haraldsson, aki az orszg kirlyaknt a svdek mellett a Sweyn vezette dnokat is kizte Norvgibl. 1021-22 krlig, Olaf Sktkonung hallig jelentktelen hatrvitk s a norvg uralkodval 1019-ben, Kunglvban megkttt szerzds voltak a kor fontosabb esemnyei. Olafot Anund Jakab, majd reg Edmund kvettk a trnon. Mindkt kirly hatalmi harcokat folytatott a dn befolys ellen, s Edmund megerstette a svd egyhz fggetlensgt a nmet pspkkkel (elssorban a brmai pspkkel) szemben. A keresztnysg 1060 krlre mr szilrdan rgzlt Svdorszgban, a legersebben Westergotland terletn, noha szakon mg megmaradtak a rgi vallsok, s szentlyeik elpuszttsra mg maga Stenkil, az j kirly sem volt hajland. Stenkil hallt kveten, 1066-ban bels hbor robbant ki, melynek oka a hatalmi harc mellett alighanem a vallsi ellenttek kilezdse volt. A keresztnysg elretrsvel a rgi kzpont, Uppsala fokozatosan veszteni kezdett jelentsgbl. Akkor nyerte csak vissza azt, amikor 1164-ben a svd rsek szkhelyl vlasztotta s katedrlist emeltetett. A 12. szzad sorn, I. Sverker s Szent Erik alatt Svdorszgban centralizlt llam s szervezett svd keresztny egyhz alakult ki. Svdorszg kzpkori trtnemlnek legnagyoibb llamfrfija, Birger grf volt az, aki 1248 s 1266 kztt gyakorlatilag uralkodott az orszgban, egyike volt azoknak, akik lehetv tettk a svd np nemzett vlst. Stockholm alaptjaknt s a jogrend megalapozjaknt tartja szmpn a trtnelem. Reformjai sorn eltrtlk a jobbgyrendszert. Fia, Magnus Ladulås kirly (1275-1290) tette teljess mvt: a kt vezet a fragmentlt hercegsgekbl s grfsgokbl ll orszgot egysges feudlis rendszerr tette a nla fejlettebb eurpai orszgok mintjra, vget vetve az lland bels hatalmi harcoknak.
Svdorszg s Norvgia els egyestse
1319-ben a hrom esztends svd trnrks, Magnus (Erik kirlyi herceg s Ingeberg norvg hercegn fia) megrklte a norvg trnt nagyapjtl, V. Haakontl. Ugyanebben az vben az Osli gyls svd kirlly is vlasztotta. gyetlen uralkodsa miatt Magnus mg halla eltt elvesztette mindkt orszgt. Utdja, Mecklenburgi ALbert 1365-ben lpett trnra, volt az els uralkod, akit a Riksdag koronzsi esk lettelre ktelezett. A Rikksdag ekkorra a nemessg s egyhzi szereplk mellett mr a vrosok kpviseli is jelen voltak, gy a kirlynak lehetsge nylt r, hogy szksg esetn a kzps osztlyokra is tmaszkodhasson az arisztokrcival s a papsggal szemben.
A Kalmar-uni
A svdek krsre I. Margit dn kirlyn elzte Albertet. Margit 1397-ben a skandinv kirlysgok gylst hvta ssze Kalmarban, ahol a kirlyn unokaccst, Pomerniai Eriket vlasztottk kzs uralkodv. A Kalmar-uni a hrom szaki orszg szvetsgt jelentette a kls vetlytrsakkal (elssorban a nmet Hanzval) szemben, gyakorlatilag perszonlunik sort jelentette, melyben a hrom orszg feladta szuverenitst, de fggetlen maradt. Szmos megszaktssal s bels ellensgeskedssel terhelten mkdtt, majd 1520-ban szakadt meg vgleg. Mivel Dnia (messze a legersebb a hrom orszg kzl) szmos ksrletet tett, hogy hatalmt a msik kt kirlysgra erltesse, hamarosan szaktsok sorozata kvetkezett be az uniban, majd vgl a svdek vgleg kivltak belle Engelbrekt Engelbrektsson vezetsvel. Az Engelberkt vezette parasztfelkels megfosztotta trnjtl a dn Eriket. Engelberkt halla utn Karl Knutsson Bonde-t vlasztottk kirlly, 1436-ban VIII. Kroly nven lpett trnra. Kroly 1441-ben annak a Bajor Kristfnak a javra mondott le a trnrl, aki addigra mr Norvgia s nia uralkodja volt. A Kristf 1448-as halla utni kosz sorn Krolyt ismt megvlasztottk majd ismt megfosztottk a trntl. II. Keresztly dn kirly 1470-ben vgl jraegyestette az unit a svd arisztokrcia egy rsznek tmogatsval, az ellenll nemesek s egyhziak egy rsznek lemszrlsval, s a svd np ellenllsval szemben. A Sture alkirlyi csald fejei sikeresen vdtk az orszgot a dn befolyssal szember 1470 s 1520 kztt. Gustavus Eriksson Vasa (Gustav Vasa), a dn uralkod ltal kisemmizett s bebrtnztt egykori nemes vgl felkelst szervezett a dnok ellen, kt ves harc sorn kizte a dnokat Svdorszgbl s 1523 jnius 6-n, Strngnsban kirlly koronztk.
A modern Svdorszg, 1523
A 16. szzad sorn Gustav Vasa Svdorszg fggetlensgrt kzdtt, szembeszllva a Kalmar-uni fellesztst clz dn ksrletekkel. Vasa a katolikus egyhzzal is szembekerlt, s megalaptotta a svd refomrtus egyhzat.
Hatalomra kerlse utn nem sokkal Gustav Vasa krst intzett a pphoz, hogy a hozz lojlis Johannes Magnust nevezhesse ki Svdorszg rsekv Gustav Trolle helyett, akit a Riksdag ruls miatt mr formlisan lemondatott tisztbl s klfldre szmztt. Ehelyett a ppa bullt kldtt Gusztvnak, melyben felszltotta a nyltan rul s Vasa-ellenes Trolle visszahvsra. Gusztv a ksbbiekben sem tudta meggyzni a ppt, gy vgl szaktott Rmval, s luthernus egyhzat szervezett Svdorszgban. Az uralkod betiltotta a katolikus knyvnyomtatst, s a tizedek tlnyom rszt maga gyjttte be az llamadssgok finanszrozsra. Az egyhzjts mindazonltal elssorban admninisztratv maradt, miutn a kirly fggetlentette egyhzt Rmtl, mr nem bajldott a doktrnk megvltoztatsval. A protestns egyhzatyknak sem tetszettek azonban Gusztv abszolutista hajlamai. Hogy ellenllsukat hatstalann tegye, 1539-40-es rendeleteiben olyannyira megnyrblta jogaikat, hogy hatalmuk gyakorlatilag nvlegess vlt.
Reformci
Gusztv elssorban politikai, msodsorban gazdasgi okokbl jtotta meg teht a svd egyhzat. A np azonban nagyon is ktdtt mg a rgihez, s ez elidegentette a kirlytl a parasztsgot - alighanem Eurpa legntudatosabb s az rdekeirt leginkbb harcolni tud parasztsgt. El kellett teht fogadnia az alkotmnyos berendezkedst, s mindvgig a maga oldaln kellett tartania a parasztokat, hiszen k ltettk a trnra s kszek voltak le is tasztani onnan ha nem a nekik megfelel mdon uralkodott. A katolikus vagyon kisajttsa termszetesen feldhtette ket, gy Gusztvnak uralkodsa alatt vagy fltucat parasztlzadst kellett megfkeznie.
XIV. Erik
Gusztv hallnak vban, 1560-ban szlv hordk trtek be a Livniai rend uralma alatt lv Poroszorszgba, teljes pusztulssal fenyegetve azt. A rend utols vezetje, Gotthard von Kettler szomszdai segtsgt krte, a porosz terletelet pedig Lengyelorszg, Dnia s Svdorszg felosztotta egyms kzt. A Svdorszgra es rsz Reval volt, az a terlet a mai sztorszgban, amely a svd korona oltalma al helyezst krte 1560 mrciusban. Svdorszg nem vonhatta ki magt ebbl a hborbl, mivel az balti-tengeri kereskedelmnek vgt jelentette volna, mrpedig vagyonnak nagyrsze innen szrmazott. F rivlisai Lengyelorszg s Oroszorszg voltak. Mivel egymssal is szembenlltak, Gusztv fia s rkse, XIV. Erik (1560-1568) egyms ellen igyekezett hangolni ket. Ehhez flre kellett tenni a Dnival val rks ellensgeskedst, amelyet III. Jnos kirly tett meg 1570-ben a Stettini szerzds megktsvel, vget vetve azszaki htves hbornak(1563-1570).
III. Jnos
Az j kirly kzdelme az orosz sereggel szemben sztorszg s Livnia birtoklsrt remnytelen lett volna az elsznt s orosz-ellenes Bthory Istvn lengyel kirly 1582-es kzbelpse nlkl. Az uralkod megalz felttelek mellett knyszerthette bkektsre IV. Ivnt, aki ezek utn a svdekkel is fegyversznetet kellett, hogy kssn. Jnos uralkodsa alatt barti kapcsolatot tarthatott teht Lengyelorszg s Svdorszg. A kirly a lengyel Jagell Katalint vette el, hzassguk gymlcse pedig a ksbbi lengyel II. Zsigmond lett. Az apjval kttt megllapods rtelmben Jnos halla utn Zsigmond vlt mindkt llam uralkodjv, az llamok mindemellett megriztk fggetlensgket, s megriztk egyhzaikat (a katolikus lenygel s a protestns svd egyhzat).
I. Zsigmond
A svd nemessg, attl val flelmben, hogy Zsigmond - lvn lengyel uralkod is - igyekszik majd visszalltani a katolikus egyhz hatalmt, igyekezett mielbb megakadlyozni ennek lehetsgt, lehetleg mg Jnos letben. A Vasa-hz legmveltebb tagjaknt Jnos kzputas megoldst keresett, olyat, ami mindkt fl szmra kielgt lehet. Nagy hve volt teht annak a vallsi irnyzatnak, amely a protestantizmus egyszersgt megrizve kvnt visszatrni az eredeti apostoli egyhzhoz. Az 1574-ben s 1575-ben sszehvott zsinatokon sikerlt nagy nehezen vgbevinnie mdostsait, s egy vvel ksbb visszatrtette az egyhzat egy, a katolikus liturgira jobban hasonlt istentisztelet irnyba, br a valdi rmai katolikus modelltl mg gy is jelentsen el kellett trnie, hogy elfogadtathassa nzeteit. Szmos ellenzje volt e vltoztatsoknak, a Riksdag 1577-ben mgis jvhagyta ket. Br Jnos kvetsget kldtt a Szentszkhez, hogy az ismt felvegye a kapcsolatot a svd egyhzzal, s a jezsuita Antonio Possevino rkezett Stockholmba a helyrelltst felgyelni, a kirly vgl annyi felttelt kttt a katolicizmus visszalltshoz, hogy az sosem vlhatott teljess. Br gy sikerlt megkzeltenie azt a via media irnyzatot, amelyet kvnt, protestns tbbsget a vltoztatsok mgis Jnos ellen hangoltk.
1593- ban, Jnos hallt kveten Zsigmond lpett a trnra. Kroly, ersen katolicizmus-ellenes svd herceg zsinatot hvott ssze Uppsalban, ahol a Szentrst s a hrom alapvet krdtsikerlt elfogadtatnia a keresztnysg egyedli alapjaiknt, s elfogadtatta az Augsburgi vallsbke tanait, avagy azgostai hitvallst.
Mindez mg azeltt trtnt, hogy Zsigmond Svdorszgba rkezett volna, s engedlyt adott volna a zsinat sszehvsra. Az j kirly ezt kivltsgainak megsrtseknt rtelmezte, s az agresszvan szembeszll protestnsok nem sok teret hagytak a bks megolds keressre. Az 1598-as Stångebro-i tkzet a kirlyt s katolikus hveit sorakoztatta fel Kroly herceggel s a protestnsokkal szemben. A csata a herceg javra dlt el (nem is csoda, a svd nemesek s parasztok tlnyom tbbsge ekkor mr protestns), Zsigmond soha tbb nem trt vissza Svdorszgba (br 1632-ig lengyel uralkod maradt) s a Riksdag IX. Krolyt vlasztotta kirlly.
Az szaki nagyhatalom felemelkedse
IX. Kroly
Miutn Jnos, III. Jnos fia s Zsigmond ccse vgleg lemondott a trnrksi jogairl, kezdte csak Kroly hasznlni a kirlyi cmet. A rendek ekkor biztostottk a protestantizmust: kizrtak minden katolikust a jvbeli lehetsges trnrksk kzl, s ltalnossgban megtiltottk a tisztsgek vllalst, vagy mltsgok betltst katolikusok szmra. Svdorszg ez id alatt nem csupn tlnyomrszt protestns, hanem tlnyomrszt katonai llamm is vlt. A Linkping-i Riksdag Kroly srgetsre regulris hadsereg megszervezst rendelte el. Az szaki balti trsg megtartsa elengedhetetlen volt az orszg szmra. sztorszg terlett sikerlt is a befolysa alatt tartani, Livnia azonban Jan Karol Chodkiewicz litvn katonai vezet gyessgnek ksznheten litvn uralom al kerlt. Kroly ugyan szvetsget kvnt ktni a cri Oroszorszggal, m amikor IV. Vaszilij, a cr sajt lzad alattvalinak esett ldozatul, a svd trekvsek inkbb az orosz koszbl val minl nagyobb haszonra irnyultak, mint a szvetsges segtsgnyjtsra. Kroly msodik fit kvnta a cri trnra ltetni, ehhez azonban blcsen kerlnie kellett volna minden egyb ellensgeskedst, hiszen egy az orsozhoz foghat birodalom meghdtsa mg buksban is risi erket ignyel. ehelyett a kirly feljtotta az ellensgeskedst a Dn kirlysggal, ezttal Lappfld tulajdonjoga miatt. A f svd erk gy a Kalmar-i erd vdelmre koncentrltak, egy olyan csatra, amely mg gyzelem esetn sem klnsebben jvedelmez az orszgnak, mg Novgorodba megrkeztek a rivlis csapatok, s ellehetetlentettk az gretes ksrletet a cri trn megszerzsre. A Kalmar-i hbornak Kroly fia, Gusztv Adolf vetett vget a Knred-i Szerzdssel, 1613 janur 20-n. Mind a hbor, mind a kemny bkefelttelek a kt nemzet kztti kt vszzados antagonizmus alapjaiv vltak. Novgorod vgl nknt vllalta magra a svd fennhatsgot. Az ambicizus svd vezetk eltt ekkor egy szlesebb birodalom kpe kezdett lebegni, melyet szakon Arhangelszk, keleten pedig Vologda irnyba terjesztettek volna ki. A cri trnra kerl Romanov Mihly hatrozottsgval szertefoszlatta ezeket az lmokat, azonban a legyzhetetlennek ltsz svd erket mgiscsak valamekkora terlet tengedsvel tudta csak kiebrudalni orszgbl
hotdog.hu
|