Svdorszg fõvrosban, Stockholmban szletett, evanglikus csaldban. Kt ves volt, amikor desanyja, a nmet szrmazs Friedel Adler meghalt. 13 ves korig desapja, Justus Bergman nevelte, majd annak halla utn rokonokhoz kerlt. A stockholmi Kirlyi Drmai Sznhzban tanult. Elsõ kis szerept 1934-ben kapta az vros grfja cmû filmben. Tucatnyi svd filmszerep utn 1939-ben vlasztotta ki David O. Selznick egy korbbi, 1936-ban kszlt svd nyelvû filmje, az Intermezzo angol nyelvû remake-jnek fõszerepre. A film hatalmas siker lett, s „Svdorszg fnyes ajndka” megrkezett Hollywoodba.
Nhny svd filmdarab s hrom sikeres amerikai film utn az 1942-es, klasszikuss vlt Casablancban Humphrey Bogart oldaln jtszott. Kt vvel ksõbb megkapta az elsõ Oscar-jellst az 1943-as Akirt a harang szl filmszereprt. A rkvetkezõ vben a legjobb sznsznõnek jr Oscar-djat vehette t az 1944-ben kszlt Gzlng filmbeli alaktsrt. Az egyms utn harmadik jellst a Szent Mary harangjai (1945) filmben nyjtott alaktsrt kapta. 1948-ban negyedszerre jelltk a Szent Johannrt. Alfred Hitchcock, aki a Forgszl s a Elbûvlve filmjeit rendezte, rajongott Bergmanrt, de hiba tpllt irnta gyengd rzelmeket.

Bergman 1949-ben ismerkedett meg Roberto Rossellini filmrendezõvel, miutn annak Rma nylt vros cmû filmje katartikus hatst tett r. A Stromboli filmjben szerepelve egymsban szerettek, s Ingrid elhagyta rte a frjt, dr. Aron Petter Lindstrmt, akivel 1937-ben hzasodott ssze, s a lnyukat, Pia Lindstrmt. sszehzasodtak Rossellinivel, majd hrom gyermekk szletett: Isotta s Isabella Rossellini ikerlnyai, akik sznsznõk lettek s egy fia, Roberto Ingmar Rossellini. A viszonyukat botrnyosnak tallta mind Hollywood, mind a kzvlemny; Bergmant, aki a hzassgktskor mr terhes volt, az „erklcsi elfajzs hollywoodi apostolnak” titulltk, s az Egyeslt llamok elhagysra knyszertettk.
A botrny utn 1956-ban trt vissza dicsõsgesen Hollywoodba, amikor az Anasztzia fõszereprt megkapta a msodik Oscar-djt. Tovbb folytatta az eurpai s amerikai filmekben felvltva val szereplseit. Hat v hzassg utn, 1956-ban elvlt Rosselinitõl. Harmadik frje a svd szrmazs Lars Schmidt sznhzi producer lett, akivel 1957-tõl 1976-ig voltak hzasok. A harmadik Oscart az 1974-es Gyilkossg az Orient Expresszen legjobb mellkszereplõjeknt kapta meg. 1978-ban az Ingmar Bergman rendezte Õszi szonta cmû filmrt hetedszer jelltk az Akadmiai Djra. Ez volt az utols mozifilm-szerepe, amelyet a legjobb alaktsai kztt tartanak szmon.
Folykonyan beszlt svd, nmet, francia, angol s olasz nyelven. 1982-ben mellrkban hunyt el a 67. szletsnapjn, Londonban. Vgakarata szerint Svdorszgban hamvasztottk el, s Stockholmban a hamvait rszben sztszrtk, rszben a Norra begravningsplatsen-ben temettk el.
Posztumusz kapta meg a legjobb sznsznõnek jr Emmy-djat 1982-ben a Golda nevû nõ cmû tvfilm-sorozatrt, amelyben Golda Meirt, az egykori izraeli miniszterelnkt alaktotta. A filmmûvszethez val jelentõs hozzjrulsrt az emlkt egy csillag õrzi a hollywoodi Hressgek tjn, a Hollywood sgt. 6759 szm alatt.
starity.hu
|