Szent Iván éj - Midsommar
A svédek június végén tartják Szent Iván éj ünnepét, amely az év legnagyobb fesztiválja. Ilyenkor van a legrövidebb éjszaka illetve a leghosszabb nappal. Északon a nap korongja csak félig tűnik el, majd újra emelkedni kezd.
A nyári napforduló Svédország leglelkesebben ünnepelt fesztiválja, melyet június 23-hoz legközelebb eső hétvégén ünnepelnek meg. Az ünnep előestéje mindig péntekre esik.
Eredetileg a nyár érkezését ünnepelték, bő termés reményében. Manapság a legtöbb svéd a nyárközép (Midsommar) ünnepét azzal kapcsolja össze, hogy ezen a napon virágokkal és lombokkal díszített májusfákat állítanak országszerte. A májusfa körül táncolnak hajnalig.
Este a keresztutakon máglyákat gyújtanak, amelyet kilencféle fából raknak. Régi svéd hiedelmek szerint a napforduló éjszakáján megnyílnak a hegyek, és a föld mélyének lakói elözönlik a világot. Falvakban egy bizonyos fajta mérges gombát dobnak a lángok közé, hogy megtörjék a manók és más lények hatalmát.
Egy másik érdekes szokás szerint a fiatal lányok sós pudingot ettek lefekvés előtt, hogy álmukban a lehetséges jövendőbelijük vizet hozzon nekik szomjuk csillapítására.
Lucia ünnep – december 13.
A Lucia ünnepet csupán mintegy 60 éve tartják, ám azóta nagyon népszerűvé vált. Lucia napkor minden család legidősebb nő tagja Szent Luciának öltözik. Lucia a látással és a fénnyel kapcsolható össze, ezért az ekkor viselt ruha fehér, amelyet kiegészít egy vörös selyemöv és egy gyertyákból álló korona.
A hagyomány szerint a Luciának öltözött lányt a testvérei (a hajadonok és a csillag-fiúk) követik. A jámbor szicíliai lányról, Luciáról való megemlékezés mellett, a karácsony közeledtét köszöntik az ünneplőbe öltözött gyerekek felvonulásával, a felnőttek pedig nem kevés glögg-gel (forró, alkoholos gyümölcspunccsal) és énekszóval.
Walpurgis éjszakája és május elseje
A középkorban adminisztratív szempontból április 30-án ért véget az év. Ez a nap a kereskedők és mesteremberek számára ünnep volt. A gazdák és parasztok is kapcsolódtak az eseményekhez. Walpurgiskor az állataikat kiengedték a legelőkre, és a 18. századtól máglyákat raktak, hogy távol tartsák a ragadozókat.
A mai időkben a diákság kiemelt ünnepe. Felveszik fehér diáksapkájukat és tavaszköszöntő dalokat énekelnek.Szürkületkor az egész országban örömtüzeket raknak az emberek, és szinte minden létező kórus énekléssel kapcsolódik az eseményekhez.
eu25
|