Linn 1707. mjus 23-n szletett a smalandi Rashultban, apja lelksz volt. Mr nyolcves korban kitnt a botanika irnti rdekldse. Lundban s Uppsalban tanult, az utbbi vros egyetemn szerzett orvosi diplomt. Itt tallkozott Olof Celsius botanikussal, aki nagy hatssal volt r. 1729-tl Peter Artedivel egytt dolgoztak az llnyek rendszern. 1730-tl, 23 vesen botanikt tantott az egyetemen, majd a Lappfldn kutatott az Uppsalai Tudomnyos Akadmia megbzsbl. A gyjttt anyag alapjn 1737-ben Amszterdamban publiklta A lappfld flrja cm munkjt.
1735-ben Hollandiban adta ki a Systema Naturae-t, A termszet rendszert, amelynek els kiadsa mindssze 11 oldalt tett ki. Rendszere hierarchikus, a fajokat nemzetsgekbe, azokat rendekbe, a rendeket pedig osztlyokba sorolta. A faj meghatrozsval megalapozta a modern biolgit. A Systema Naturae kziratt - nhny hnappal Artedi halla eltt - megmutattk Jan Frendrik Gronovius neves botanikusnak, aki oly magasra rtkelte azt, hogy sajt kltsgn adatta ki.

1737-ben jelent meg A nvnyek nemei (Genera Plantarum), 1753-ban A nvnyek fajai (Species Plantarum); e kt mvt a tudomnyos vilg a virgos nvnyek s pfrnyok nevezktannak alapjaknt fogadta el. Linn a nvnyek osztlyozsi rendszert fleg a szaportszervek, virgok rszeire, a porzk s bibk szmra alapozta, mivel ezek az evolci sorn kevsb vltoznak. maga is elismerte, hogy rendszere mestersges, de nagy elnye, hogy az egyes nvnyek helye gyorsan meghatrozhat. Abban az idben oly gyors tempban fedeztk fel a vilg flrjt, hogy nem volt lehetsges egy tgondoltabb besorols kialaktsa. Linn rendszere annyira bevlt, hogy pp alkalmazsnak egyszersge akadlyozta meg egy tudomnyosabb szisztma bevezetst. Ksbb megprblkozott egyb alaktani tulajdonsgok s lettani jelensgek szmbavtelvel is, a rendszert r kritikk azonban csak az els vltozatokat vettk figyelembe. "Isten teremti, Linn elhelyezi" - gnyoltk t, mestersges rendszere azonban a termszetes rendszerezs elfutrnak tekinthet.

Az llatok rendszerezsnl a gerincesek els osztlya az emlsk, ezen bell az els rend a femlsk. Ennek els nemzetsge az ember, kzvetlen szomszdsgban a majmokkal. Ez igen nagy merszsg volt a 18. szzadban, br ezzel Linn nem rokonsgra, csupn alaki hasonlsgra utalt. A mikroszkopikus lnyekkel keveset foglalkozott, csoportjukat "Chaos"-nak nevezte, de egy eladsban felvetette, hogy a fertz betegsgeket taln ezek a "lthatatlan frgek" okozhatjk.
Az svnyokat szablyos kristlyaik oldalszma, s kmiai hasonlsguk alapjn rendszerezte. A "termszet hrom orszgt" az albbiak szerint klntette el: az svnyok nvekednek, a nvnyek nvekednek s lnek, az llatok nvekednek, lnek s reznek.
A faj fogalmt John Ray angol termszetbvrtl vette t, aki azt 1686-ban hasznlta elszr. Linn Ray meghatrozst a kvetkezkkel egsztette ki: Annyi faj van, amennyit kezdetben megteremtettek. E negatvumot a vltozatok bevezetsvel enyhtette, elismerve, hogy a fajok idnknt megvltozhatnak. Ezt a gondolatot tovbbi szz v mltn Darwin vitte tovbb.
A Systema Naturae szerzje letben 13 kiadst rt meg, 2000 oldalra bvlt, s elsknt sszegezte az addig ismert, tbb tzezer nvnyt s llatot, valamint svnyt. (Ma egymillinl tbbre becslik az ismert llat- s nvnyfajok szmt.)

Linn 1736-ban Angliba ment, majd Hollandiban fejezte be Hortus Cliffortianus cm munkjt. Prizsban is jrt, a Francia Akadmia levelez tagja lett, majd 1738-ban orvosknt Stockholmban telepedett le, sikerei rvn a kirlyi udvar orvosa lett. 1739-ben megnslt, majd bejrta a Keleti-tenger szigeteit. Kt v mlva kineveztk az uppsalai egyetem medicina tanszkre tanszkvezetnek. 1742-ben vgre elrte htott cljt: a botanikai tanszk vezeti posztjt. Tanulmnyt rt az akkor ismert betegsgekrl, sszelltotta hazja termszetrajzrl a Flora Suecica s a Fauna Suecica cm kteteket. 1748-ban jelent meg Hortus Upsaliensis (Uppsalai kertek), 1751-ben Philosophia Botanica cm mve. A spanyol kirly meghvta t, de Linn visszautastotta az ajnlatot. 1761-ben svd nemessget kapott, 1757-es hatllyal. 1764-ben nyugalomba vonult. 1774-ben szlts rte, s ngy vvel ksbb meghalt.
Linn vezette be a binomilis nomenklatrt, a nvnyek s az llatok ketts latin elnevezst, kln nevet adva a nemnek s a fajnak. A fajok tbbsge ma is a tle kapott nevet viseli. 1738-ban alaptotta meg a Svd Tudomnyos Akadmit, melynek els elnke lett, s ltrehozta az uppsalai termszetrajzi mzeumot. Kziratait, nvny- kagyl- s rovargyjtemnyt a Linn Trsasg gondozsban-Londonban lltottk ki.
origo.hu
|