Svdorszg Nemzeti nnepe s egyben a svd zszl napja jnius 6-a, a nap amikor 1523-ban I. Gusztv Vasa (olv. Vasz) svd kirly trnra lpett. Ez a nap 1916 ta a svd zszl napja s egyben 1983 ta hivatalos Svd Nemzeti nnep. A kk/srga sznek a svd llami cmerbl szrmaznak s a zszlt ilyen formban, mr az 1500-as vek ta ismerik.
A Nemzeti nnepnap az 1523. jnius 6-n felmondott Kalmaruni felmondsnak emlknapja. Gustav Vasa svd kirly ezen a napon lpett ki a Dnia, Norvgia s Svdorszg alkotta szvetsgbol, s ezen a napon vlasztottk meg t az orszg kirlynak, megalaptva ezzel az nll svd llamot. Az orszg fggetlenn vlt. E napot az 1800-as vekig Gustav Vasa napjaknt nnepeltk, majd ezutn emlknapp nyilvntottk. Az 1809-es vi rvnyes svd kormny ezen a napon Svdorszg j alkotmnyt fogadta el, mely megszilrdtotta a polgri szabadsgjogokat s ezt a napot a fggetlensg s a svd zszl-napjnak nyilvntotta.
A Skansen s a Nordiska mzeum megalaptja, Arthur Hazelius javaslata alapjn a Skansenben kezdtk el nnepelni jnius 6-t. Gustav Vasa Kirly napja gy ht a fggetlensg, a semlegessg, a svd Zszl, a Svd Nemzeti nnep napja lett. A Kirly ezen a napon Stockholmban, nneplyesen ad t zszlkat klnbz szervezeteknek, egyesleteknek. A kzponti nnepsg helye a Skansen Stockholmban.

Stockholmban, a Skeppsholmen s a Kastellholmen szigeteket a vrossal sszekt hdrl - minden vben 50 ezer lggmbt eresztenek fel a fggetlensg s a svd zszl napjnak tiszteletre. A sziget stratgiai fontossg volt 1969-ig, ekkor adta t a Kirlyi Flotta a vrosnak, a piros plet. Ha folytatjuk utunkat a szigetre, balrl egy hossz srga pletben az stasiatiska Mzeum tallhat, melyet az orszg kirlynak, XVI. Kroly kirly javaslatra alaptottak, kelet-zsiai mzeum nven. Ez a mzeum utal s emlkesztet a knai-svd kereskedelmi kapcsolatokra, melyek virgzak voltak tbb vszzadon t s ma is azok.
De mit is fontos tudni a svdekrl, az rntuk rdekldnek?
A modern Svdorszg szekularizlt trsadalom, ahol a valls sok tekintetben elvesztette jelentsgt. De azrt erklcsi felfogsukat tovbbra is a lutheri rksg s a hagyomnyos skandinv paraszti erklcs hatrozza meg, amelyben a szorgalom, halkszavsg, ktelessgtuds s szernysg a legfontosabb tulajdonsgok mg ma is. Aksel Sandemose norvg r alkotta meg az n. "jante-trvnyt", aminek lnyege, hogy "senki sem jobb a msiknl" (Jante egy Sandemose regnyben szerepl kis telepls). Ezt mondhatta volna akr Svdorszgrl is.
A svd kultrban mintha valami a svdekkel szletett ellenrzs volna a feltnskdssel, felsbbrendsggel, fnyzssel s ndicsrettel szemben. Minl jobban hasonlt az egyik ember a msikhoz, annl jobb a svdnek. Tny, hogy egy svd szmra a legnagyobb bk ha azt mondjk rla, hogy mennyire "termszetes", kzvetlen s egyszer - mg akkor is, ha az illet trtnetesen a kormnyf, egy Nobel-djas ember vagy ppensggel egy svd rocksztr.
St ltezik egy svd sz, a "lagom", (mrskelt, kzepes) ami pontosan lerja ezt a svd tulajdonsgot, s amelyet egyetlen ms nyelvre sem lehet igazn jl lefordtani. Ez a sz lltlag a vikingek si mzsriv szoksra vezethet vissza, amikor is az ivkrtt kzrl kzre adtk, teht krbejrt, "laget om". Ahhoz, hogy az utols szmra is jusson mzsr, pontosan "lagom" mennyisget kellett inni.
A svd "lagom-mentalits", a hazafias hazaszeretet ltszlagos hinyban is megmutatkozik. Ms npekkel sszevetve a svdek meglepen ritkn lengetik nemzeti lobogjukat s hangoztatjk nyilvnosan sajt kultrjuk kivlsgt.

A svd egy rendkvl ntudatos s hazjt szeret np
De azrt ne higgyk, hogy ez a szernysg nemzeti hagyomny lenne. Ez igazbl csak a felszn. Lelke mlyn a svd egy rendkvl ntudatos s hazjt szeret np. Ha valakinek a csaldbl szletsnapja van, a svdek mr is felhzzk a svd zszlt a zszlrdra a hz udvarn. s ilyen rdja majdnem minden csaldi hznak van Svdorszg szerte. Az hogy, mennyire becslik nemzeti azonossgukat, szeretik zszljukat, hagyomnyaikat s kultrjukat az bizonytsa az is, hogy mg a karcsonyft is svd zszlkkal dsztik fel. A Nemzeti nnep is egy ilyen alkalom, amikor a kk srga zszlk, szinte bedsztik az egsz orszgot. A ballag dikok ezrei pont ezen a napon vgzik iskoljukat, a szlk pedig bedsztik a hz krli kertst sok, sok kis orszgos zszlval s kk s srga lufival.
Ezen a napon, az orszg kzsen nekli a nemzeti himnuszt, a svd kirly veznylsvel, amit direkt adsban kzvett a svd TV. Ez a nap egyben az a nap, amikor orszg szerte nneplyes keretek kzt, a vros polgrmesterei kzbestik az j svd llampolgroknak, az llampolgrsgi bizonylatot, gy rgi hagyomnyknt nneplyesen befogadva a bevndorlkat a svd trsadalomba.
A svd zszl trtnete

A nemzeti lobog keletkezsnek idpontja nem ismeretes, m az bizonyos, hogy mr a 16. szzadban hasznltk az szaki orszg uralkodi birodalmuk jelkpeknt. Els rsos emltse 1569-bol szrmazik, amikor a stockholmi udvar feje, III. Jnos egy kirlyi oklevlben a ma is hivatalos svd zszlt fogadta el orszga lobogjnak. A forma a dn zszl keresztny hagyomnyait rkti meg, mg a sznek az uralkodi cmerre utaltak. A cmeren ekkor hrom aranysznu korona volt lthat kk httrrel. Ennek a jelkpnek a trtnete valsznuleg 1557-ig nylik vissza, amikor Wasa Gusztv gyermeknek, a ksobbi Jnos kirlynak adomnyozta a cmert, aki ekkoriban a Svdorszghoz tartoz Finnorszg hercege volt. Svdorszg nemzeti zszlaja a trtnelem folyamn tbb nem vltozott meg, br varicii is keletkeztek az idk sorn.
1252 – els rsos emlk
1350 – a fekete hall elterjed a vrosban
1388 – Albert svd kirly vrosi rangra emeli
1419 – Stockholm Svdorszg fovrosa lesz
1471 – A Brunkebergi csata, amelyben Sten Sture gyoz: a dnokat kizik az orszgbl
1520 – II. Keresztly dn kirly megrendezi a Stockholmi vrfrdot
1521 – I. Vasa Gusztv bevonulsa
1622 – Az els fennmaradt trkp a vrosrl
1697 – a Tre Kronor kastly porr g
1719 – a vros alig menekl meg az orosz invzitl
Fontosabb trtnelmi esemnyek
800–1050 A vikingkor. A svd vikingek keletre s nyugatra hdtanak, kereskednek
1000 A svdek a XI. szzadban kezdenek ttrni a keresztnysgre
1350 Magnus Eriksson kirly orszgos trvnye egyesti az orszgot.
A nmet Hanza-szvetsg dominns helyzetbe kerl a svd kereskedelemmel szemben, majd 200 vig tartja uralkod helyzett. Szmos kereskedvrost ekkor alaptanak
1397–1521 Kalmari uni. Norvgia s Dnia unit alkot Svdorszggal
1523 Gusztv Eriksson Vasa svd kirlly koronzsa
1527 A reformci kezdete
1611–1718 Svdorszg nagyhatalmi korszaka
1630–48 II. Gusztv Adolf kirly vezetsvel a harmincves hborban Svdorszg a protestnsok oldaln harcol
1697–1718 XII. Kroly uralkodsa. Hadjratokat vezet Lengyelorszg s Oroszorszg ellen, majd 5 ven t Trkorszgban l szmzetsben
1721 Svdorszg elveszti a nagy skandinv hbort, s kialakulnak jelenlegi hatrai, de ekkor mg hozz tartozik Finnorszg s Pomernia
1809 Svdorszg elveszti Finnorszgot, melyet Oroszorszghoz csatolnak (valamint Pomernit, ami 1814-ben rszben Dnihoz kerl)
1814–1905 Uni Norvgival
1818 Jean Baptiste Bernadotte francia tbornagyot 1810-ben trnrksnek jellik, majd 1818-ban XVI. Kroly Jnos nven kirlly koronzzk
1911 ltalnos vlasztjog frfiaknak, majd 1921-ben nknek
1914–18 s
1939–45 Svdorszg mindkt vilghbor alatt semleges marad
1986 Olof Palme miniszterelnkt meggyilkoljk
1995 Svdorszg csatlakozik az EU-hoz
hunsor.se
|