A svd oktatsi trvny megkveteli, hogy valamennyi gyermek egyenl esllyel vehessen rszt az oktatsban. Svdorszgban a tanktelezettsg minden 7 s 16 v kztti gyermekre kiterjed. A trvnyi szablyozs szerint a kzpiskolai kpzst az nkormnyzatoknak minden olyan dik rszre biztostania kell, akik ktelez ltalnos tanktelezettsgket teljestettk. Svdorszgban a legtbb egyetemet az llam tartja fenn.
Iskola eltti nevels
A szlk nkormnyzati, illetve magn blcsdkbe, vodkba rathatjk be gyermekeiket. A gyermekek szmra magas sznvonal kis csoportos foglalkozst biztostanak. Az ellts djt rszben az llam, rszben a szl lljk. A kltsgek orszgszerte vltozak.
Az nkormnyzati gyermekfelgyeletnek 5 formja van:
-
A napkzis voda
-
Otthoni gyermekfelgyelet
-
Az n. szabadidkzpontok a 6 s 12 v kztti gyermekek szmra biztostanak felgyeletet az iskolai rk eltt s utn
-
A jtsz iskolk a hatves gyerekek napi hrom rs felgyeletrl gondoskodnak
-
Nyitott iskolai elkszt: tantk s vnk szmos helyen klnbz programokat szerveznek gyermekek s szleik szmra
ltalnos iskola
Az oktatsi trvny szerint valamennyi Svdorszgban l gyermeknek ktelez iskolba jrnia, s valamennyi gyermek jogosult az llami oktatsi rendszerben tanulni 7 s 16 ves kora kztt. Svdorszgban a tanktelezettsg az ltalnos iskolra s a kzpiskola als tagozatra terjed ki, mely 9 vet foglal magban.
1995 jlius 1-n egy, az egsz ktelez oktatsi rendszerre kiterjed j tantervet vezettek be, amely j tanmenetet s rarendet vezetett be. Az j tanmenet minden egyes tantrgy esetben megllaptja azon clokat, amit az iskola tdik illetve kilencedik vnek vgre el kell rni. Az rarend a minimlis tanrk szmt hatrozza meg, amit a tanulknak teljestenie kell (6665 ra).
Az ltalnos iskolai, valamint a kzpiskola als tagozatn val ktelez oktats kltsgmentes.
Kzpiskola
A kzpiskola fels tagozata 16 s 19 ves korig tart, de nem ktelez. A kzpiskolkat az nkormnyzatok, a megyei tancsok, vagy magnintzmnyek mkdtethetik. Az j, egysges oktatsi rendszert 1995-ben vezettk be. A nyolc ktelez tantrgy mellett, specifikus tantrgyakat is tantanak. A hrom v teljestshez sszesen 2150-2370 tanrra van szksg. Az llami oktats djmentes.
Felsoktats
A felsoktats egyetemi s nem egyetemi oktatst foglal magba. A felsoktats Svdorszgban elsdiploms s posztgradulis kpzsre, valamint kutati sttuszra oszthat. A jelenlegi rendszert az 1993-as felsoktatsi trvny vezette be.
Svdorszgban a felsoktats egyetemeken s fiskolkon (hgskola) zajlik. Jelenleg 33 llami egyetem s fiskola tallhat az orszgban. Az egyetemi diplomt minimum 2 v, a bachelor fokozatot minimum 3 v, mg a master fokozatot minimum 4 ves kpzs utn lehet megszerezni.
A kpzs nyelve svd, de egyes terleteken a ktelez irodalom angol nyelv is lehet. A tanv 2 szemeszterbl ll.
Felnttoktats
Kzssgi felnttoktats, a tanulsban akadlyozottaknak, s az emigrnsoknak biztost svd oktatst minden kzssgi kzpont, nkormnyzat. Kzssgi felnttoktatst klnbz oktatsi szervezetek, intzmnyek knlnak.
A Rugalmas Tanulsrt svd gynksgnek kt nagy mkdsi egysge van, a Hrnsand s a Norrkping. A vezet testlet a Hssleholm. Tz felnttoktatsi szvetsg van egsz orszgra kiterjed hatskrrel s 148 npfiskola, melyek llami tmogatst kapnak. Munkaer piaci kpzst csaknem minden kzssgi kzpont szervez, nemcsak hagyomnyos
oktatsi keretek kztt, hanem specilisan megszervezett formban is.
sved-lehetosegek.hupont.hu/
|