A svéd oktatási törvény megköveteli, hogy valamennyi gyermek egyenlő eséllyel vehessen részt az oktatásban. Svédországban a tankötelezettség minden 7 és 16 év közötti gyermekre kiterjed. A törvényi szabályozás szerint a középiskolai képzést az önkormányzatoknak minden olyan diák részére biztosítania kell, akik kötelező általános tankötelezettségüket teljesítették. Svédországban a legtöbb egyetemet az állam tartja fenn.
Iskola előtti nevelés
A szülők önkormányzati, illetve magán bölcsődékbe, óvodákba írathatják be gyermekeiket. A gyermekek számára magas színvonalú kis csoportos foglalkozást biztosítanak. Az ellátás díját részben az állam, részben a szülő állják. A költségek országszerte változóak.
Az önkormányzati gyermekfelügyeletnek 5 formája van:
-
A napközis óvoda
-
Otthoni gyermekfelügyelet
-
Az ún. szabadidőközpontok a 6 és 12 év közötti gyermekek számára biztosítanak felügyeletet az iskolai órák előtt és után
-
A játszó iskolák a hatéves gyerekek napi három órás felügyeletéről gondoskodnak
-
Nyitott iskolai előkészítő: tanítók és óvónők számos helyen különböző programokat szerveznek gyermekek és szüleik számára
Általános iskola
Az oktatási törvény szerint valamennyi Svédországban élő gyermeknek kötelező iskolába járnia, s valamennyi gyermek jogosult az állami oktatási rendszerben tanulni 7 és 16 éves kora között. Svédországban a tankötelezettség az általános iskolára és a középiskola alsó tagozatára terjed ki, mely 9 évet foglal magában.
1995 július 1-én egy, az egész kötelező oktatási rendszerre kiterjedő új tantervet vezettek be, amely új tanmenetet és órarendet vezetett be. Az új tanmenet minden egyes tantárgy esetében megállapítja azon célokat, amit az iskola ötödik illetve kilencedik évének végére el kell érni. Az órarend a minimális tanórák számát határozza meg, amit a tanulóknak teljesítenie kell (6665 óra).
Az általános iskolai, valamint a középiskola alsó tagozatán való kötelező oktatás költségmentes.
Középiskola
A középiskola felső tagozata 16 és 19 éves korig tart, de nem kötelező. A középiskolákat az önkormányzatok, a megyei tanácsok, vagy magánintézmények működtethetik. Az új, egységes oktatási rendszert 1995-ben vezették be. A nyolc kötelező tantárgy mellett, specifikus tantárgyakat is tanítanak. A három év teljesítéséhez összesen 2150-2370 tanórára van szükség. Az állami oktatás díjmentes.
Felsőoktatás
A felsőoktatás egyetemi és nem egyetemi oktatást foglal magába. A felsőoktatás Svédországban elsődiplomás és posztgraduális képzésre, valamint kutatói státuszra osztható. A jelenlegi rendszert az 1993-as felsőoktatási törvény vezette be.
Svédországban a felsőoktatás egyetemeken és főiskolákon (högskola) zajlik. Jelenleg 33 állami egyetem és főiskola található az országban. Az egyetemi diplomát minimum 2 év, a bachelor fokozatot minimum 3 év, míg a master fokozatot minimum 4 éves képzés után lehet megszerezni.
A képzés nyelve svéd, de egyes területeken a kötelező irodalom angol nyelvű is lehet. A tanév 2 szemeszterből áll.
Felnőttoktatás
Közösségi felnőttoktatás, a tanulásban akadályozottaknak, és az emigránsoknak biztosít svéd oktatást minden közösségi központ, önkormányzat. Közösségi felnőttoktatást különböző oktatási szervezetek, intézmények kínálnak.
A Rugalmas Tanulásért svéd ügynökségnek két nagy működési egysége van, a Härnösand és a Norrköping. A vezető testület a Hässleholm. Tíz felnőttoktatási szövetség van egész országra kiterjedő hatáskörrel és 148 népfőiskola, melyek állami támogatást kapnak. Munkaerő piaci képzést csaknem minden közösségi központ szervez, nemcsak hagyományos
oktatási keretek között, hanem speciálisan megszervezett formában is.
sved-lehetosegek.hupont.hu/
|