Az svd irodalmat a 9. s 11. szzad kztt keletkezett rnafeliratok kpviselik. A mai Svdorszg terletn kb. 3000 rnafeliratot ismernek. Legismertebb a 800-as vekbl szrmaz Rk-k, s a 900-as vek vgn kszlt Karlevi-k.
A 12. szzad elejn elterjedt keresztnysg tette lehetv a latin bets rott irodalom kialakulst. A 13. szzadban keletkezett a Forsvenska legendariet (Rgi svd legendrium), s ekkor lt Petrus de Dacia klt, akinek vallsos verseiben a tradicionlis klisk mellett megjelenik a szemlyes hang.
A 14. szzad els felben jelenik meg Mzes t knyvnek parafrzisa (Pentateukparafrasen). A svd kzpkori irodalom legkiemelkedbb alakja Szent Brigitta, f mve a Revelationes (Ltomsok).
A vilgi irodalmat a latin nyelv vgnskltszet s francia, nmet lovagi versek fordtsai kpviselik. Legismertebbek a 14. szzad eleji Eufemia-versek. A 14. szzad vgn megjelennek az els svd verses lovagregnyek. A 14. s 15. szzadban felvirgzott a krnikairodalom (Erikskrnikan, Karlskrnikan, Sturekrnikan).
A reformci korban kezdtk lefordtani a Szentrst, 1526-ban az jtestamentum, 1541-ben pedig a teljes Biblia megjelent svd nyelven. Olaus Petri Svd krnikja, Johannes Magnus s Oleus Magnus trtneti mvei rtkes forrsok a kutatk szmra. A renesznsz irodalomszemllet Lars Wivallius kltszetvel terjedt el. A nagyhatalmi korszak legolvasottabb klti: Georg Stiernhielm s Lucidor (Lars Johansson).
A svd felvilgosods szmra a francia s az angol felvilgosods szolglt pldakpl. Az angol empirikus filozfira tmaszkod termszettudomny kpviseli az irodalomban is maradandt alkottak (Carl von Linn). Az angol Spectator pldjt kvetve jelent meg aThen Swnska Argus (A Svd rgus) 1732-tl, szerkesztje Olof van Dalin volt.
Klasszicizmus s szentimentalizmus keveredik Hedvig Charlotta Nordenflycht, Gustav Philip Creutz s Gustav Fredrik Gyllenborg verseiben. III. Gusztv 1786-ban megalaptotta a Svd Akadmit, 1788-ban pedig a Kirlyi Drmai Sznhzat.
A 19. szzad els felben a romantika korban az Aurra Szvetsgben, a Phosphoros cm folyirat kr csoportosulnak az alkotk, vezralakjuk Per Daniel Amadeus Atterbom. A nemzeti romantikt kpviselte az 1811-ben ltrehozott Gt Szvetsg.
A modern svd irodalom ltrejtte August Strindberg nevhez fzdik. „A vrs szoba” (1879) az els svd naturalista regny. Dramaturgiai jtsai a XX. szzad sznhznak elfutrv tettk. Selma Lagerlf przja a svd irodalom egyik legkiemelkedbb teljestmnye (Gsta Berling trtnete, Nils Holgersson csodlatos utazsa Svdorszgban). A korszak kltszetnek kpviseli: Oscar Levertin, Ola Hansson, Gustav Frding s Erik Axel Karlfeldt.
Az I. vilghbor utni vekben npszer tma volt a parasztsg mindennapi letnek brzolsa. Pr Lagerkvist mvszetben mr a modernizmust adaptlta, Artur Lundkvist rsai a szrrealizmushoz ltak kzel.
A II. vilghbor utn az irodalomban elhalvnyultak az szaki s nemzeti sajtossgok, sokfle j irnyzatot prbltak ki az alkotk. A gyermekirodalom elretr Astrid Lindgren przjval s Britt G. Hallquist, Ingrid Sjstrand valamint Siv Widerberg verseivel.Ingmar Bergman munkssgval nll rtk alkotss vlt a filmforgatknyv.
eu25
|