A megosztson alapul gazdasg jabb ksrlete Svdorszgbl indult el.
Kt svd llami szervezet, a turizmusrt felels Visit Sweden s az orszgot npszerst Svd Intzet ruhamegoszt kezdemnyezsbe fogott. Az tlet lnyege, hogy az adott ruhkat brki ingyen megkaphatja, ha egy ht hords utn – szintn ellenrtk nlkl – tovbbadja a kvetkez hasznlnak. A ShareWear sem a kt llami szervezetnek, sem a hasznlknak nem hoz konkrt anyagi hasznot, a kezdemnyezs clja elssorban a hulladk mennyisgnek cskkentse, a megosztson alapul modell azonban jelents hatssal lehet a ruhaiparra, ha npszerv vlik.
A ShareWear els krben 9 svd ruhzati mrktl kapott specilisan erre a clra ksztett kollekcikat, amelyeket pnzrt megvenni nem lehet. Ez jelenti a program kiindulsi „ruhatrt”, de ezen fell brki bedobhatja a kzsbe a sajt gardrbszekrnynek nem hasznlt darabjait – ha azok mg hordhat llapotban vannak.
A rendszer hasznlata pofonegyszer, s az Instagram kzssgi fotmegosztn alapszik:
A felhasznl kszt egy kpet a ruhadarabrl, s megosztja az Instagramon a #sharewear hashtag alatt.
Az els kommentelnek van lehetsge ingyen tvenni a ruht.
Az tad s az tvev megbeszli a tallkozt (az tvev alapesetben ltja az tad fldrajzi elhelyezkedst az Instagramon, teht csak akkor jelentkezik a ruhra, ha nincs tle nagyon tvol).
Az tvev egy htig hordhatja a ruht, utna neki is fel kell knlnia tadsra.
A nem hasznlt, hanem a gyrtk ltal felajnlott kollekcikbl szrmaz ruhadaraboknl ugyanez a rendszer, ezeket szintn a hashtag alapjn lehet megtallni, ilyenkor az els hasznlbl lesz egy ht utn az els tad.
A rendszer hasznlata djmentes, a kt llami szervez mg az j ruhk utn sem kr djat, s a kzvettsrt sem szmol fel semmit. Csak annyit krnek, hogy a ruhkat megkmlt s kimosott llapotban adja tovbb mindenki.
Ha pedig tnkremennek, akkor tegyk be egy szelektv hulladkgyjtbe.
hvg.hu
|