Svédországban minden EU-s állampolgár (a 2004-ben csatlakozott tagországok állampolgárai is) szabadon, munkavállalási engedély nélkül vállalhatnak munkát. Három hónapnál hosszabb tartózkodás esetén azonban, minden EU-s állampolgárnak tartózkodási engedélyt kell igényelnie.
Bővebb információ ezen az oldalon található.
Bejelentési kötelezettség
Az EU és az EGT állampolgárai, valamint közeli hozzátartozóik érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal utazhatnak Svédországba. Azok a családtagok, akiknek vízumra van szükségük svédországi beutazáshoz, azt az utazás megkezdése előtt kötelesek beszerezni a lakhelyük szerinti svéd nagykövetségen vagy konzulátuson.
A vízumkötelezett országok listája ezen a honlapon található.
Bővebb információ ezen az oldalon található.
Társadalombiztosítás
Minden Svédországban dolgozó magyar állampolgár és közvetlen hozzátartozói jogosultak egészségügyi (általános orvosi és kórházi) ellátásra, viszont a szolgáltatások egy részéért fizetni kell.
Bővebb információ ezen az oldalon található.
Adózás
Minden munkavállalónak be kell jelentkeznie az adóhivatalhoz. A helyi adóhivatalok címei a telefonkönyvek rózsaszínű oldalain találhatóak a „lokala skattemyndigheten” bejegyzés alatt. A bejelentkezéshez szükséges a tartózkodási engedély és az útlevél (vagy személyi igazolvány). Az adóhivatal egy tíz számjegyű azonosító számot fog kiadni. Ez az úgynevezett nemzeti regisztrációs szám, vagyis „personnummer”, melyre a továbbiakban nem csak adóügyekkel kapcsolatban lesz szükség. Szintén az adóhivataltól kell beszerezni az adókártyát (skattesedel).
Svédországban a személyi jövedelemadó a helyi és a nemzeti adóból tevődik össze. A helyi adó önkormányzatonként eltérő, mértéke a munkavállaló lakóhelyétől függ. A helyi adó mértékét megtalálhatja a Svéd Statisztikai Hivatal honlapján
A munkaadó havonta adóelőleget von le. Az év végén jövedelemigazolást ad ki, melynek másolatát az adóhivatalnak is megküldi. Ezen kívül különböző intézmények (pl. bankok) igazolásokat küldenek, mely az ott elért jövedelmek (bankok esetén a kamatot) igazolják. Svédországban a kamatok után is adózni kell, melyet a bankok automatikusan levonnak.
Fizetni kell továbbá az ingatlanadót és bizonyos esetekben vagyonadót. Áprilisban az adóhivatal kiküldi az adóbevallást, mely csaknem teljesen ki van töltve. Az ügyfél dolga az ellenőrzés és az esetleges hiányzó adatok kitöltése.
Svédország három ÁFA kulcsot alkalmaz. A rendes 25%-os ÁFA kulcs mellett két kedvezményes kulcs van: 12% (élelmiszerek, szállodai szobák), illetve 6% (papír termékek, színház és koncert jegyek). Egyes szolgáltatások (egészségügyi és pénzügyi) ÁFA mentesek. A svédországi lakosok minden év végén adót kötelesek fizetni vagyonuk után. Az adó alapjául szolgáló vagyon a házastárs, valamint az otthon élő 18 év alatti gyermekek vagyontárgyaiból tevődik össze.
Az adó egyedülállók esetében az 1.500.000 svéd koronát, házasok esetén a 3.000.000 svéd koronát meghaladó vagyon mértékének 1,5%-a. Vagyonadót csak azoknak kell fizetniük, akik legalább 3 éve Svédországban élnek.
Nyugdíj
A 65 év feletti svéd lakosok részesülnek az állami nyugdíjalapból. Ennek feltétele, hogy a munkavállaló legalább 3 éven keresztül Svédországban lakott vagy három évig onnan szerezte jövedelmét. Az a személy, aki legalább 40 évig élt Svédországban, teljes nyugdíjban részesül.
Bővebb információ ezen az oldalon található.
eu25/
|