jrahasznostsi forradalom zajlik Svdorszgban, aminek ksznheten a hztartsi hulladk kevesebb, mint egy szzalka vgzi a szemtgetben. A megdbbent arny ellenre azonban a skandinvok klfldrl is importlnak hulladkot. Hogy mirt? Azrt, hogy energit llthassanak el belle.
Nem mindennap hallunk olyat, hogy egy orszg a hatron tlrl hozatja be a hulladkot, olyan hatkonyan mkdik az jrahasznostsi rendszere. Mrpedig a mindenben len jr svdeknl ez a helyzet: tbbek kztt Nagy-Britannia, Olaszorszg, Norvgia s rorszg sszesen 800 ezer tonnnyi szemetvel eteti az hes hermveket.
Termszetesen nem a semmirt gyjtik ssze ms llamok kidobott szemett. A gyakorlat annak a kivl "hulladk-politiknak" a rsze, amelynek kt alappillre van: az jrahasznosts s az gets. Svdorszg nem csak arra kpes, hogy drmaian alacsonyan tartsa az getkbe kerl hztartsi hulladk mennyisgt (ez az a bizonyos 1%), hanem arra is, hogy a megsemmistett szemtbl energit lltson el - utbbit a kemenckben elporlad szemtbl szrmaz gz segtsgvel teszi.
Ezrt ri meg Svdorszgnak - sok eurpai orszggal ellenttben - az, hogy rengeteg hulladkot hozat be, majd a kevske sajtja mellett azt is megsemmisti. Az getst rint magas adk s betartand szablyok miatt Norvgia pldul inkbb szabadulni akar a szemettl.
Irigylsre mlt, hogy a kzel 133 ezer lakost szmll Helsingborgban egy get elegend energit termel ahhoz, hogy ellssa a hztartsok 40%-t, ha pedig egsz Svdorszgot nzzk, akkor azt mondhatjuk: a kidoblt szemt 950 ezer otthon szmra ftst, 260 ezer szmra pedig elektromos ramot biztost.
Mieltt a szemetet elszlltank az getkbe, a hztartsok, vllalkozsok (vagy brki, aki hulladkot termel) megszrik, tvlogatjk azt, kln a paprt, kln az organikus szemetet, s gy tovbb. rdekes adalk a trtnethez, hogy a svd trvny kimondja, a gyrtkat terheli minden olyan kltsg, amely a szemt elszlltshoz, jrahasznostshoz, sszegyjtshez kapcsoldik. Ha egy akrmilyen vllalkozs pldul eladja az veges dtit, akkor az felelssge, hogy finanszrozza a fent emltett folyamatokat.
Egy svd jrahasznostsi cg, a Returpack adatai szerint vi 1,5 billi veget s konzervet gyjtenek ssze - ami nem jrahasznosthat, az mehet az getbe.
Termszetesen az "get-akcinak" is vannak ellenzi. Egyes szakemberek azt mondjk, a folyamat minden, csak nem "zld", hiszen mg tbb szennyezdst bocst a levegbe. A svdek viszont az getsnek egy olyan verzijt hasznljk, ami alacsony kibocstssal dolgozik: a toxikus gzok, a lgkrbe kerl nehzfmek, valamint a hidrogn-klorid s kndioxid mennyisgt szinte a nullra cskkentettk.
Krds persze, hogy ha most 99%-on ll az jrahasznostsi rta, akkor mikor rheti el a 100 %-ot. lltlag addig, amg a vllalatok nem hagynak fel az olyan termkek gyrtsval, amiket nem lehet se jrahasznostani, se elgetni, a maximlis teljestmny csak lom marad. Azok az rucikkek ugyanis, amelyek csempt, porcelnt, szigetelszalagot, azbesztet vagy ms hasonl anyagot tartalmaznak, nem gethetek el biztonsgosan; szemt lerakhelyeken lehet ket gyjteni.
pozitivnap.hu/
|