A drottningholmi királyi palota is az "erősen ajánlott" stockholmi látnivalók között szerepel, bár a belvárostól kicsit távolabb esik. "Kötelező" cimkével talán nem illetném, de ha van elég időnk a városra, érdemes ellátogatni a kastélyhoz.
A kastély valóban királyi lakhely: a déli szárnyban él a király és a királyné. (A gamla stani palota pedig a király "munkahelye".) Azért ne számítsunk rá, hogy összefutunk velük a palotában vagy a parkban ;)
Drottningholm története sokban hasonlít a gamla stani palotáéhoz. Ezen a területen is állt már korábban palota, de az 1660-as években leégett. Ekkor kapott megbízást korának egyik legfelkapottabb építésze, id. Nicodemus Tessin, hogy új épületet tervezzen. A munkát az idősebb Tessin halála miatt végül fia fejezte be. A palota a történelem során főként királynői lakhelyül szolgált.
A mai, Tessin-féle palota barokk stílusban épült, belső díszítése pedig valóban királyi pompájú. A turisták számára megnyitott "reprezentációs emelet" látványos, bár lehet hogy valakinek a sok aranyozás, rokokó díszítés már megfekszi a gyomrát.
A palota 1991 óta az UNESCO Világörökség része. A hivatalos indoklás szerint ez a legjobban megőrzött svéd királyi palota az 1700-as évekből, és az egész korabeli európai királyi építészetnek is reprezentatív példája.
A kastély híres része a színház, illetve a kastélypark túlsó végében lévő kis "kínai palota", mely az 1750-es években épült. A kastélyparkban is érdemes sétálni egyet, különösen a park végében lévő "labirintusos" részen. (A parkba nincs külön belépő, viszont a kínai palotába külön- vagy a Drottningholm palotával kombinált jegy kell.)
Drottningholmot a belvárosból közlekedő hajóval a leghangulatosabb felkeresni, de busszal is nagyon kényelmesen megközelíthető.
Ide kapcsolódó extra ajánló: érdemes ellátogatni a Stockholmtól nem túl messzi Mariefredre is, a Gripsholm kastélyba. Nem olyan aranyozottan pompázatos, mint Drottningholm, de talán emiatt érdekesebb is!
stockholm.blog.hu
|