Sok svd, klnsen a vrosiak, mr egszen kzel kerltek a „kszpnztelensghez”. Philip Ohlsson tipikus 24 ves fiatalember, aki Stockholm kzpontjban l s dolgozik. Szinte soha nem hord magnl kszpnzt, mindenrt krtyval fizet, mg a legaprbb ttelrt is.
Philip szvesen hasznlja a Swish nev alkalmazst, amelyet az orszg hat nagyobb bankja zemeltet, hogy a felhasznlk pnzt utalhassanak egymsnak a mobiltelefonjukkal. – Amikor a bartaimmal tterembe vagy kocsmba megynk, egyszerbb, ha egyvalaki fizet a krtyjval, aztn a tbbiek a mobiljukkal rendezik a tartozsukat – magyarzza Philip. – Vagyis nem kell mindenkinek kln fizetnie.
Nem Philip az els felhasznl. Az alkalmazs, amelyet mr a lakossg tde letlttt, olyan npszer, hogy a nevt igeknt is hasznljk az emberek: „swishelnek”.
Ha Philip nagy ritkn olyan kisebb tterembe tved, ahol nem fogadnak el bankkrtyt, gyorsan kiszalad egy pnzautomathoz.
– Olyan temben cskken a kszpnzhasznlat, hogy 2030-ra ez a fizetsi forma gyakorlatilag el is fog tnni – jsolja Niklas Arvidsson, a stockholmi Kirlyi Technolgiai Intzet tanrsegdje, a nemrg megjelent Kszpnz nlkli trsadalom cm tanulmny szerzje. – Ami nem azt jelenti, hogy a kszpnz minden formja megsznik, de a forgalma jelentktelen lesz.
Svdorszg Dnival s Finnorszggal egyetemben a digitlis pnzhasznlat lharcosa, br egyes eurpai orszgok lassan utolrik ket.
Azoknak a svdeknek, akik mg mindig ragaszkodnak a kszpnzhez, nincs knny dolguk, mivel a legtbb nagyvrosi bank nem tart pnzt a fikjaiban. Susanne Mennfort az orszg egyik vezet bankjnak, a SEB-nek a munkatrsa, s ht vvel ezeltt annak a fiknak volt a vezetje, amely az elsk kztt szntette meg a kszpnz trolst.
– Azt hittk, az emberek panaszkodni fognak – emlkezik vissza. – Az tlls eltt egy vig magyarztuk az gyfeleknek, mi fog trtnni s hogy miknt hasznlhatjk a krtyjukat. Amikor eljtt a nagy nap, izgultunk, hogyan fogadjk a vltozst. De sokan azt krdeztk, mirt csak most vltottunk, mivel a krtyahasznlat sokkal egyszerbb.
– Fltnk, hogy az idsebbek nem rlnek majd az jdonsgnak, de annyi mindenhez hozz kellett szokniuk letk sorn – nhnyan nemrgen mg nylt lngon fztek, most pedig mikrohullm stt hasznlnak –, hogy ez sem okozott klnsebb problmt.
Aligha meglep, hogy a bankrablsok szma is jelentsen cskkent Svdorszgban, br nhny bnz lassan kapcsolt. 2013 prilisban egy frfi bement egy bankba Stockholm kzpontjban, majd egy fegyvernek ltsz trggyal megfenyegette a szemlyzetet, de knytelen volt res kzzel tvozni, mivel abban a fikban mr nem tartottak kszpnzt.
Mg a bankautomatk szmt is folyamatosan cskkentik, pedig a legtbben azokbl vesznek ki pnzt. A legfrissebb adatok szerint Svdorszgban az utbbi kilenc esztendben soha nem volt ilyen kevs bankautomata: tlagosan 3,2 jut tzezer emberre. Az utbbi t vben a forgalomban lv bankjegyek rtke negyedvel cskkent.
A nagyobb biztonsgra meg a kezelsi kltsg cskkensre hivatkozva sok bolt csak bankkrtys fizetst fogad el, s egyre tbb helyen lthat a felirat: „Vi hanterar ej kontanter” (Kszpnzt nem fogadunk el). Az ABBA Mzeumban, a legismertebb svd popzenekar szentlyben mg egyrtelmbb az zenet: „Nem fogadunk el bankjegyeket s rmket, mert meggyzdsnk, hogy a kszpnzforgalom kiiktatsa biztonsgosabb s hatkonyabb a szemlyzet s vendgeink szmra egyarnt.”
Bjrn Ulvaeus, az egykori egyttes tagja a kszpnz nlkli trsadalom egyik legelszntabb szszlja.
Miutn a fit kiraboltk, rjtt, hogy a „Money, Money, Money” nem is olyan „Funny”, vagyis cseppet sem vicces, hogy az illeglis piacokon kszpnzrt adjk-veszik a lopott holmikat. Ezrt elhatrozta, hogy ksrletkppen egy ven t nem fizet kszpnzzel. – Vgl is egyetlen htrnyt reztem: amikor a hipermarketben csak rmvel mkdtek a bevsrlkocsik – szmol be lmnyeirl. – Ha brki fel tud hozni rveket a kszpnz mellett, adja el! Kvncsian vrom.
Br az elektronikus csalsok szma jelentsen ntt (lltlag megduplzdott az elmlt vtizedben), a svdek mindent egybevetve kedvezen fogadtk az j, kszpnz nlkli vilgot, s idnknt meglep tallkonysgrl tettek tanbizonysgot az alkalmazkodsban.
A kszpnznlklisg a vezetk nlkli technikk fel fordul, s a mobilunk lesz a bankkrtynk
Vegyk pldul Pierre esett, aki a kzponti plyaudvar kzelben, a Drottninggatanon, Stockholm legforgalmasabb bevsrlutcjban tlti napjai nagy rszt, s Svdorszg legnagyobb pldnyszm utcai magazinjt, a Situation Stockholmot rustja. Kisebb megszaktsokkal hsz esztendeje, a magazin alaptsa ta ez a f kenyrkeresete, m az utbbi nhny esztendben s rustrsai kezdtk megrezni, hogy az emberek egyre kevesebb kszpnzt hordanak maguknl.
Ezrt – ahogy egy felirat rtesti a jrkelket – Pierre elfogad krtys fizetst is. A vevk tnyjtjk neki a bankkrtyjukat, bedugja egy krtyaolvasba, amely bluetoothos kapcsolatban ll egy mobiltelefonnal (mindkett egy jtkonysgi szervezet ajndka, akrcsak a mobilnet-elfizets), s levesz 50 svd koront a vevk szmljrl, akik mr vihetik is a magazin legfrissebb pldnyt.
– J, hogy van ez a krtyaolvas – mondja Pierre. – Elszr sokan azt hittk, viccelek, hiszen ltalban nem ltni ilyet hajlktalanoknl. Volt, aki csalsra gyanakodott, ezrt eltartott egy ideig, amg megszoktk a jrkelk. Ez a vilgon az els utcai magazin, amelyrt gy lehet fizetni, s ez nagyszer.
Templomokban is kezdik hasznlni az j technolgit, mivel a hveknl is egyre kevesebb a kszpnz. – Nhny ve jelentkezett a problma, hogy miknt lehet adomnyokat gyjteni a templom fenntartsra, illetve jtkony clokra, amikor az emberek kezdenek leszokni a kszpnzrl – mesli Johan Tyrberg, a dl-svdorszgi Lund pspke. – Ezrt hatroztuk el, hogy mi lesznk az egyik els vidki templom, amely krtyaolvast alkalmaz. Ha nhny nagyobb vrosi katedrlisban bevlt, j lesz nlunk is, vidken, gondoltuk.
– Belltottunk ht egy krtyaolvast a templomba egy nagy dobozban. Ezt nem lehet kzbe venni, inkbb olyan, mint egy btordarab. Az adakoz odamegy hozz, megrinti a kpernyjt, s gombnyomssal kivlasztja, hogy nemzetkzi akcira vagy a templom fenntartsra akar-e adomnyozni. Majd megadja az adomny sszegt, beilleszti a krtyjt s beti a PIN kdjt.
Johan pspk elismeri, hogy ez a technolgia nmileg elavult, s most azt vizsglja, hogyan adakozhatnnak a hvek a mobiltelefonjukkal. – Kszpnz nlkl olcsbb s egyszerbb – lltja a pspk. – A templomok klnbz mdszereket alkalmaznak. Van, ahol kis krtyaolvast, mshol iPadet, amelyet rgztenek, s van, ahol „swishelnek”. Mindenesetre mg kszpnzt is gyjtnk, s az adomnyok nagy rszt mg mindig ebben a formban kapjuk.
Ma mr a zsebpnz is lassan tkltzik a digitlis vilgba. Susanne Mennfortnak kt gyermeke van, a tizenhat ves Axel s a tizenegy ves Alice. Sok svd tindzserhez hasonlan k is banki tutalssal kapnak zsebpnzt. Mindkettejknek van bankkrtyja, s Suzanne egy alkalmazssal mozgatja a pnzt a szmlk kztt.
– Szeretnek krtyval fizetni, mert nem kell a pnzt szmolgatniuk, ha venni akarnak valamit – mondja Susanne. – Az mr csak hab a tortn, hogy a krtyval a gyerekek is segthetnek a szlknek vsrolni. Megtrtnt pldul, hogy a fiam egyedl volt otthon s az autkat mosta, amikor elrepedt a slag. Felhvott, hogy utaljak t pnzt a szmljra, majd elment j slagot venni. Mire hazartem, tiszta autk vrtak, s j slag.
Svdorszg, Dnia s Finnorszg vilgels az egy fre jut krtyahasznlat tern. A dn kormny nemrg tervbe vette, hogy eltrli azt a trvnyt, amely elrta a boltoknak a kszpnz elfogadst.
De mirt van az, hogy a skandinv orszgok megelzik a tbbieket? – Az egyik fontos tnyez, hogy a svdek megbznak a politikusaikban s a bankokban – magyarzza Niklas Arvidsson. – Ami elmondhat a tbbi skandinv orszgrl is. Msrszrl ltalban vonzdunk a technikai jdonsgokhoz, s errefel hagyomnyosan fejlett a telekommunikcis ipar. Az emberek rgta hasznlnak mobiltelefont – teszi hozz. – A Nokia Finnorszgban, az Ericsson Svdorszgban jtt ltre.
Nem meglep, hogy azok a gazdasgi gondokkal kszkd eurpai orszgok, amelyekben az emberek kevsb bznak a bankokban, tvolabb llnak a kszpnz nlkli trsadalomtl, mint a skandinvok.
Grgorszgban s Olaszorszgban pldul az Eurpai Kzponti Bank felmrsnek adatai szerint egy fre 17, illetve 65 kszpnz nlkli fizets jut, mikzben Svdorszgban ugyanez a szm 375.
Fontosak ezen kvl a kszpnzhez kapcsold kulturlis tnyezk. Vegyk pldnak Nmetorszgot. Itt igen fejlett a mobilfizetsi infrastruktra, ers a gazdasgi fejlds, tovbb a bankrokat meglehets bizalom vezi, mgis mindssze vi 242 kszpnz nlkli fizetst regisztrlnak fejenknt.
– A nmetek mg mindig ragaszkodnak a kszpnzhez – lltja Jason Lane, a MasterCard eurpai zletgnak csoportvezetje. – Akr trtnelmi, akr genercis okokbl, de ha egy nmet ltnyt akar vsrolni, nagy valsznsggel inkbb megkeresi a legkzelebbi bankautomatt, kivesz ezer eurt, s azzal fizet.
Lane szerint a kszpnz nlkli fejlds a vezetk nlkli technikk fel fordul, s hamarosan a mobiltelefonunk lesz a bankkrtynk.
Vagyis a svdek egy nap nosztalgival gondolnak majd visszamutats j bankjegyeikre? – Hogy hinyozni fog-e a kszpnz a mindennapokban? Aligha – jelenti ki Ingemar Åkesson, aki egy PR-gynksget vezet Stockholmban. – De a kszpnz pldul j szletsnapi ajndk. Ha a gyerekednek ezer koront akarsz adni, a bankjegy szebb, mint a banki tutals, ami nem lthat. Inkbb hasonlt valdi ajndkra. s taln a pnz rtkt is jobban rzkelteti. A digitlis pnz mintha nem is volna igazi.
rd.hu
|