Erik Bergman luthernus lelksz s felesge, Karin gyermekeknt szletett Uppsalban. Gyermekkort thatotta a vallsos nevels, munkssgnak nagy rszben foglalkozik a hit krdsvel. Apja szlsjobboldali, konzervatv nzeteket vallott, s szigoran nevelte gyermekt.
„rdekldsemet a templom titokzatos vilgnak szenteltem - az alacsony boltvek, a vastag falak, az rkkvalsg illata, a sznpomps napfny, ahogy megremegett a legklnflbb kzpkori festmnyek, vagy a falakat s a mennyezetet dszt faragott figurk dzsungeln. Minden ott volt, amit az ember kpzelete csak kvnhat - angyalok, szentek, srknyok, prftk, rdgk, emberek.” - rja Bergman Laterna Magica cm nletrajzban.
Bergman rdekldse a filmmvszet irnt hamar fellngolt; kilencvesen elcserlt egy rend lomkatont egy ttt-kopott vettre, amely ksbb egsz lett meghatrozta. A vettvel jtszva sajt vilgot alkotott; egy varzslatos bbsznhzat dszlettel, marionett-bbukkal, vilgtssal, s eladsokat is rendezett.

Tizenhat vesen csaldjnak bartaival Nmetorszgban nyaralt, ahol rszt vettek egy nci gylsen, amelyen Hitlert is megpillantotta. Visszaemlkezsben megrja, hogy a vendglt csald az gya fl is kiakasztott egy Hitler-portrt. „vekig Hitler prtjn lltam, lenygztek a sikerei s elszomortottak a vesztesgei.”
1937-ben a Stockholmi Egyetemen kezdett mvszetet s irodalmat tanulni. Szabadidejnek nagy rszt a diksznpadon tlttte s igazi mozi-fanatikuss vlt.
Ugyanebben az idben egy szerelmi kaland okn vekre megromlott viszonya apjval, majd tizenkilenc vesen elhagyta a szli hzat. Br nem diplomzott le, tbb szndarabot, illetve egy opert is rt, majd sznhzigazgat-asszisztenss vlt.
1942-ben lehetsget kapott, hogy sajt szerzemnyt, a Caspar hallt sznpadra vigye. A Svd Filmipar tagjai kzl tbben is megtekintettk a darabot, majd forgatknyvri llst ajnlottak neki.
1944-ben kineveztk a helsingborgi vrosi sznhz rendezjnek. Filmes munki mellett is folyamatosan rendezett vidki sznhzakban. „A sznhz olyan, mint egy megrt felesg - mg a film jelenti a nagy kalandot, a pazarl s nagy ignyekkel fellp szerett.”
Az 1960-as vek elejtl kezdve Bergman lete nagy rszt a Gotland partjaitl nem messze fekv Far szigetn tlttte, ahol tbb filmjt is forgatta.
Ingmar Bergman letnek egyik legnehezebb ve 1976 volt. Janur 30-n, mikzben Strindberg Halltnct prbltk a Kirlyi Drmai Sznhzban (Kungliga Dramatiska Teatern), kt titkosrendr letartztatta adcsals vdjval.
Az eset lesjt hatssal volt Bergmanra. Idegsszeroppanst kapott a megalztats miatt, s mly depresszija kvetkeztben krhzba kerlt.

„Mestersgnk olyan furcsnak ltszik, ha betr a valsg s sztrombolja illuzrikus jtkainkat.”
A nyomozst egy lltlagos 1970-ben lezajlott 500 000 svd koronrl szl tranzakci alapjn rendeltk el, melyben Bergman Cinematograf nev svd vllalata volt rintett, illetve annak svjci lenyvllalata, a Persona, amelyet lnyegben a klfldi sznszek kifizetsre tartottak fenn.
Bergman 1974-ben a Svd Kzponti Bank figyelmeztetsre megszntette a Persont, s utlagosan kzlte bevteleit. 1976. mrcius 23-n vgl ejtettk a vdat, mondvn, az lltlagos bntnynek nincs jogi alapja.
Ennek ellenre Bergman elhagyta az orszgot, s hossz idn t vigasztalhatatlan volt, s attl tartott, soha tbb nem rendezhet.
Olof Palme miniszterelnk, neves kzleti szemlyisgek s a filmipar nagyjainak krse ellenre is megeskdtt, hogy soha tbbet nem dolgozik Svdorszgban. Fari stdijt bezratta, felfggesztette kt tervezett filmjnek forgatst, s nkntes szmzetsbe vonult Mnchenbe.
Tvozsnak kvetkeztben a Svd Filmintzetet is nagy vesztesg rte; tzmilli svd korona s tbb szz lls veszett el.
1978-ra Bergman hazja irnt rzett kesersge mlni ltszott, br tovbbra is Mnchenben munklkodott.
Jliusban visszatrt Svdorszgba, hatvanadik szletsnapjt mr Far szigetn nnepelte, s folytatta a Kirlyi Drmai Sznhzban vgzett rendezi munkjt.
Visszatrsnek tiszteletre a Svd Filmintzet megalaptotta az Ingmar Bergman djat, mellyel minden vben a filmmvszet kivlsgait jutalmazzk.
Mindennek ellenre Bergman 1984-ig Mnchenben maradt. Utols interjinak egyikben, melyet 2005-ben, a Far-szigeten ksztettek vele, Bergman gy emlkezett vissza, hogy br aktvan munklkodott szmzetsben is, mgis nyolc vet vesztegetett el professzionlis munkssgbl.

Bergman 2003 decemberben vonult vissza a filmksztstl. Dntsnek okaknt betegsgt s az regedst nevezte meg. „Gyakran csapatostul ltogatnak meg s telepednek rm a fekete madarak: a szorongs, a harag, a szgyen, a bntudat, a csmr.”
2006-ban cspmtten esett t, s csak lassan plt fl. Nyolcvankilenc vesen, 2007. jlius 30-n bksen, lmban hunyt el fari otthonban, egy napon a szintn vilghr Michelangelo Antonioni olasz filmrendezvel.
2007. augusztus 18-n, a legnagyobb titokban temettk el a fari templom kertjben, jelletlen srba; nevt csupn felesge sremlke rzi.
ekultura.hu
|