Npi hiedelmek s szoksok
Szrakozsok bjtidben
Dl-Svdorszgban rgen, faluhelyen igencsak durva mdon szrakoztak nagybjt idejn. Mr a jtk neve is sokat elrul: „sd ki a macskt a hordbl” „Slå katten ur tunan”. Fogtak egy macskt, bezrtk egy hordba, amit magasra felfggesztettek. A falubeli fiatal legnyek lhtra lve elnyargaltak a hord mellett s a kezkben lv fadoronggal hatalmas tst mrtek r. Ha az ts elg ers volt, a hord szttrt, a szerencstlen llat pedig lezuhant a fldre. A gyztes lett a „Macskk kirlya”. A ksbbiekben macska helyett veget „hasznltak”.
szak- s kelet-Svdorszgban , ahol a tl hosszabb, ms, szeldebb jtkot ztek. Tbb sznkt egyms mg ktttek s ahnyan csak rfrtek, felltek erre a kzs sznkra, majd lecssztak vele a domboldalon. Attl fggen, hogy milyen messzire sikerlt lejutni, olyan rpa- s len terms volt vrhat. Ezrt hv tk ezt a sznkzst „Åka stora rovor och långt lin”-nek azaz „Nagy rpa s hossz lenszr” utazsnak.
Bjti nyrfavessz
Jval a keresztnysg felvtele eltt Svdorszgban is megnnepeltk a tavasz eljttt. Egy levgott nyrfavesszt bevittek a hzba. Ahogy a „halott” vessz kezdett leveleket hajtani, gy ledt fel odakint a termszet. Nem tudjuk milyen rgrl ered ez a szoks, de azt igen, hogy a kzpkorban a nyrfavessz ssze kapcsoldott a hsvttal. Egymst megvesszztk, gy emlkezve Jzus szenvedsre. Ksbb a hzba vitt nyrfavesszt sznes tollakkal s ms dszekkel dsztettk fel.
Virgvasrnap (Palmsndagen*)
palm = plma, sndag = vasrnap (v.. az angol Palm Sunday-val.) A szp magyar virgvasrnap elnevezsnek a svdben (s az angolban is) plma-vasrnap felel meg. Jzus Jeruzslembe vonulsakor valban plmagakat fektettek a lba el, hiszen ott ez rendelkezsre llt. Ms eurpai orszgokban viszont ennek az emlkre fzfavesszt visznek a templomokba, hogy ott azokat a pap megldja. Svdorszgban is ez volt a szoks 1527-ig, de a reformci bevezetse utn ezt a szertartst is megtiltottk. Ma a luternus svdeknl jbl kezd a szoks felelevenedni.
* Az szak-germn nyelvekben – gy a svdben is – a hatrozott nvel a sz vgre kerl, azzal egyberva. A nvelnek kt alakja van: a kzs hm-s nnem s a semleges nem alak. A kzs alak: en A semlegesnem alak: et
(Csak rdekessgknt: a bolgr nyelv is a sz vghez ragasztja a hatrozott nvelt.)
Nagyszerda (Dymmelonsdag)
Svdorszgban ezen a napon az iskols gyerekek egyms htra csfold feliratokat tznek.
Nagycstrtk (Skrtorsdag) –
A boszorknyok napja
A rgi hiedelem szerint nagy nnepek idejn sok b-bjossg s varzslat trtnik. Klnsen gy gondol-tk ezt hsvt hetben. Ez az idszak a gonosz s a j kzdelmnek ideje volt. Nagycstrtkn a boszorknyok ltek nnepet. Az rdg akkor hvta meg ket a Blåkulla-ra, azaz a Kk Dombra. De hogy hol van az a Kk Domb, azt senki nem tudta. Elg az, hogy volt.
Hogy eljussanak a Kk Dombra, a boszorknyoknak seprre volt szksgk. A seprnyelet boszorknyolajjal kentk meg. Szksg volt mg egy mondkra is, amely gy szlt:„tra fel, egszen a pokolig* Ha a boszorkny tvedsbl mst mondott, mint pl. „Egyenesen fel s le”** akkor egsz jjel fel s le lovagolt a kmnyben.

A boszorknyokat tekintve teht Nagycstrtk volt a legveszlyesebb nap. A gazdk gyeltek arra, hogy se sepr, se gereblye kint ne maradjon az udvaron, nehogy a boszorknyoknak alkalmuk legyen azokon lovagolniuk. A nylt kmny tzhelyek szellzrcst is elreteszeltk, mert ki tudja, valamelyik boszorkny lebukfencezik a kmnyen s mg bajt hoz a hzra. A hz s az istll ajtajra keresztet rajzoltak.
Svdorszgban (csak gy mint Norvgiban) a gazdlkod emberek nem falvakban, hanem egymstl viszonylag tvolabb ll gård-okon*** ltek, gy veszly esetn kiszolgltatottak voltak. A boszorknyok azrt jelentettek veszlyt, mert eladtk a lelk- ket az rdgnek, gy bjol hatalmukvolt az emberek felett. Ha megrontottak valakit, az illet bele is halhatott a betegsgbe. Ezen az jszakn, mikzben fent repkedtek, le-lecsaptak a tanyra, hogy embert, llatot magukkal ragadjanak. Legjobb volt ilyenkor a hzban maradni. Hogy elriasszk a boszorknyokat sok helyen tzeket raktak, st nhol mg a levegbe is lttek.
*„Upp och ivg nda till helvetet.” ** „ rtt upp och ner ***gård = gazdasg, farm, tanya. Hatrozott nvels alak: gården, v.. angol garden, nmet Garten.
Fentiekben azrt ilyen hiheten rtuk le a nagycstr-tk jszakai „veszedelmeket”, mert a rgiek valban ennyire hittek mindebben. Alig 300 vvel ezeltt zajlott le az utols boszorknyper Svdorszgban. Az 1500-as vek vgrl mg nagyon sok ilyen perrl tudunk. Tbbszz szemlyt, fleg nket gettek el a mglyn. Abban az idben egy n sem rezhette magt biztonsgban. Fleg az reg, gygyt erejkrl ismert asszonyok voltak gyansak. Msokat azrt vdoltak boszorknysggal, mert klnbztek az tlag-tl, pl. nyomorkok voltak.
Manapsg mr csak egy rtatlan szoks emlkezetet ezekre az idkre. Nagycstrtkn a kislnyok „blti boszorknyoknak” ltznek. Kifestik az arcukat, kendt ktnek a fejkre s krbe jrjk a szomszd hzakat. Maguk festette-rajzolta hsvti kpeslapokat osztogatnak s cserbe finomsgokat kapnak.
Azrt a felnttek sem felejtettk el a rgi vdekezsi mdszert. Klnsen Nyugat-Svdorszgban szoks mg ma is hsvti tzeket gyjtani. Ms vidkeken pedig petrdkat robbantgatnak, ki tudja, mi trtnhet majd az jszaka!
Du bar ditt kors, o Jesu mild,
då ddens vg du trdde,
till frlsning fr den vrld som vild
och full av hat dig hdde,
o krleks hjd!
Du blder bjd
fr dem som dig frflja.
E. G. Geijer
Forrs: Fakta om Julen, Påsken och våra andra hgtider
Almqvist &Wiksell Frlag,
Printed in Hungary, 1992
Szabad tkltsben:
, Jzus, kit vad gyllet
ksrt a Golgotra,
vlladon a feszlet,
a megvlts ra.
vgtelen szeretet!
Hullattad szent vredet
a Tged ldzkrt.
Khegyi Tams fordtsa, 2008
users.atw.hu
|