Svédországban a nyelvoktatás nagyon magas színvonalú, így szinte mindenki beszél angolul is az országban az anyanyelve mellett. Az angol mellett elég jól elbodogulhat az országban az is, aki tud németül vagy finnül, mert ennek a két nyelvnek az ismerete is elég széles körben elterjedt.
A svéd nyelv jellegzetességei
A svéd nyelv a germán nyelvcsalád része, azon belül is az északi germán ághoz tartozik a dánnal, norvéggel, izlandival és feröeri nyelvvel együtt. A skandináv nyelvek közül talán a svéd tanulható meg legkönnyebben, mert az írott svéd nyelv szavai nagyon sokban hasonlítanak a német vagy angol szavakhoz, így a németül vagy angolul értők számára az olvasás viszonylag könnyen elsajátítható.
A svéd nyelv kiejtési szabályai
Magánhangzók
A svéd magánhangzók közül a magyarhoz képest az alábbi lényeges eltéréseket kell megjegyezni: az e betűt általában é-nek, az y-t ű-nek, az ä-t e-nek, az å-t pedig ó-nak ejtjük a beszélt nyelvben. Az o-t néha u-nak kell ejteni, de hogy pontosan mikor, arra nincs egyértelmű szabály. Az u-t leggyakrabban ü-nek ejtjük. A magánhangzókat minden esetben hosszan kell kiejteni, ha utánuk a leírt alakban csak egy, vagy nulla mássalhangzó következik. Különösen igaz ez az a kiejtésére, amit különösen elnyújtva mondanak a svédek ezekben az esetekben. Ha a magánhagzót kettő vagy több mássalhangzó követi, akkor röviden kell azt kiejteni.
Mássalhangzók
A svéd nyelvben a c-t általában sz-ek ejtjük. Az esetek többségében a g-t g-nek, de magas hangrendű magánhangzók előtt illetve l és r után, szótag végén j-nek. A j kiejtve is szinte minden esetben j, de a francia jövevényszavakban s lehet belőle. Magas hangrendű mássalhangzó előtt a k-t cs-szerűen, illetve a cs és s közötti hangként ejtik. A ck-t k-nak, a kj-t cs-nek kell mondani. Az s-t szinte minden esetben sz-nek mondjuk, de r után erős s-nek ejtjük. Az sk-t szk-nak, magas hangrendű mássalhangzó előtt viszont erős s-nek mondjuk. A z-t sz-nek ejtjük. A tj-t kiejtve szintén a cs és s közötti átmeneti hangként mondjuk ki.
A kiejtésnél valamivel bonyolultabb és a magyar fül számára szokatlan is a szavak hangsúlyozása. A hosszabb szavak és mondatok hangsúlyozása, dallama jelentősen eltér a magyarban használttól, hiszen egy szón és mondaton belül több hangsúly is lehet a svéd nyelvben. A kijelentő és kérdő mondatok hangsúlya a svédben nem különbözik, az ilyen mondatokat a szórend különbözteti meg egymástól.
Legfontosabb svéd szavak és kifejezések
Számnevek
1 - ett
2 - två
3 - tre
4 - fyra
5 - fem
6 - sex
7 - sju
8 - åtta
9 - nio
10 - tio
20 - tjugo
50 - femtio
100 - ett hundra
1.000 - ett tusen
1.000.000 - es miljon
A hét napjai
Hétfő - Måndag
Kedd - Tisdag
Szerda - Onsdag
Csütörtök - Torsdag
Péntek - Fredag
Szombat - Lördag
Vasárnap - Söndag
Gyakori hétköznapi mondatok
Mennyi az idő? - Vad är klockan?
Bocsánatot kérek! - Jag ber om ursäkt! Ursäkta míg!
Nem értem - Jag förstår inte
Beszél(sz) svédül? - Talar du svenska?
Mikor? - När
Jó napot! - Goddag
Jó estét! - God kväll
Jó éjszakát! - God natt
Hogy vagy? - Hur mår du?
Jól - Bra
Nem jól - Inte bra
Csók - Kyss
Szia - Hej
Viszlát - Hej då
Igen - Ja
Nem - Nej
Köszönöm szépen! - Tack så mycket
Legyen szíves! - Vill ni vara vänlig
Köszönöm, nem - Nej tack
Segítsen kérem! - Snälla, hjälp mig!
Egy tolmácsra van szükségem, aki segít - Jag behöver en tolk, som hjälper mig
orvost hív - kalla på doktorn
fogorvos - tandläkaren
Hol a WC? - Var är toaletten?
Tilos a dohányzás! - Rökning förbjuden!
Ez ivóvíz? - är det drickbart vatten?
Egyészségedre! - Skål!
Kórház - lasarett
Posta - post
Rendőrség - polis
Segítség - hjälp
Vigyázat! - Varning!
Viszontlátásra! - adjö, på återseende
svedorszag.utazas.hu
|