Sven Olof Joachim Palme 1927. janur 30-n szletett Stockholmban egy fels-kzposztlybeli csaldban, tanulmnyait hazjban s az Egyeslt llamokban vgezte. Az itt megtapasztalt trsadalmi egyenltlensgek s a fejld orszgokban tett ltogatsai nyomn a szocildemokrcia mellett ktelezte el magt. 1949-ben lpett be a svd szocildemokrata prtba, s hamarosan a svd jlti llam alapjait lerak Tage Erlander kormnyf titkra lett. 1958-tl parlamenti kpvisel, 1963-tl klnbz posztokon a kormny tagja volt, s amikor 1969-ben Erlander leksznt, t vlasztottk meg a prt elnknek s kormnyfnek. A tisztsget 1976-ig, majd 1982-tl hallig tlttte be, a bke, a prbeszd, egy igazsgosabb gazdasgi vilgrend mellett elktelezettsge a mlt szzad legismertebb svd politikusv, a Szocialista Internacionl Willy Brandt s Bruno Kreisky mellett legnpszerbb vezetjv tette. Emlkt 1987 ta Budapesten is rzi a Vrosligetben egy stny s annak elejn emlkk, Varga Imre alkotsa.

Az tvenkilenc ves, hromgyermekes svd kormnyf 1986. februr 28-n este felesgvel, fival s annak bartnjvel moziba ment. Az elads utn, nem sokkal jfl eltt a hzaspr gyalog indult hazafel Stockholm egyik kzponti utcjn, szokshoz hen testr nlkl. Egy tkeresztezdsnl a sttbl egy alak ugrott el, aki egy Smith&Wesson 357-es Magnum revolverbl ktszer hasba ltte Palmt. A politikusnak nem volt eslye a tllsre: gyilkosa kzvetlen kzelrl tzelt, az lomhegy s rzbevonat lvedk mg a golyll mellnyt is tttte volna. Felesge a csattanst hallva htrafordult, ez mentette meg lett, a r kiltt goly csak millimterekkel kerlte el gerincoszlopt. A tettes a kzeli zskutca fel meneklt, s br egy taxisofr utna eredt, eltnt az jszakban. Palmt azonnal krhzba vittk, de beszlltsakor mr halott volt. A hallhrt jfl utn hat perccel jelentettk be hivatalosan.
A mernylet helyszne

Svdorszg - ahol ezt megelzen 1792-ben kvettek el politikus ellen hallos mernyletet, akkor egy larcosblon vgeztek III. Gusztv kirllyal -, nehezen viselte Palme elvesztst s a tnyt, hogy a nylt utcn le lehet lni egy kztiszteletben ll szemlyisget. Mg rosszabbul azt, hogy a nyomozs kt vtized elteltvel sem hozott eredmnyt, holott a rendrsgre kzel 20 ezer bejelents rkezett.
Vdat azonban csak egyetlen szemly, egy Christer Peterson nev kisstl bnz ellen emeltek, miutn Palme felesge azonostotta t. 1988-ban kimondtk bnssgt, de ksbb felmentettk, mert nem talltk meg a gyilkos fegyvert. (Petersonra 2004 szeptemberben slyos fejsrlsekkel, eszmletlenl talltak, nem sokkal ksbb meg is halt - srlseinek okozja azta sem ismert.)
Az egy helyben topog vizsglat szmos sszeeskvs-elmlet alapjul szolglt, fknt hogy Palmnak szmos ellensge lehetett. Kritizlta a vietnami hbort, eltlte a dl-afrikai apartheidet, tmogatta a Palesztin Felszabadtsi Szervezetet, tbbszr tallkozott Fidel Castrval s hazjban sokan Moszkva-bartnak tartottk. Nem csoda, hogy lehetsges tettesknt szba jttek svd szlsjobboldali aktivistk (egyikket rvid idre le is tartztattk, de bizonytk hjn szabadon engedtk), kurd emigrnsok, az illeglis fegyverkereskedelem vezrei, chilei titkos szervezetek, a hazai szlsjobboldal gynkei, a dl-afrikai fajldz rezsim titkosrendrsge, az olasz P2 titkos pholy, st mg a CIA, az amerikai hrszerzs is.

A legjabb fejlemny, hogy DNS-vizsglatot kszlnek elvgezni azon a zakn, amelyet Palme lete utols napjn viselt. (A tettes tzels eltt Palme vllra tette kezt, gy taln mg ma is kimutathat genetikai anyag rakdhatott le a ruha felletre. Az eljrs akkor mg gyermekcipben jrt, ma azonban annyira fejlett, hogy a siker remnyvel kecsegtet.
A Palme-gyilkossg egyelre megoldatlan, csak egy dolog biztos: a gyilkos goly a bke s az erszakmentessg egyik legkvetkezetesebb harcosval vgzett a demokrcijukra bszke svdek fvrosban.
mult-kor.hu
|