Lehetsges, hogy a svd irodalom legnagyobb alakja August Strindberg, de kzvetlen utna vagy mellette Selma Lagerlf kvetkezik. Olvasottsgban vilgszerte nemzedkrl nemzedkre a legnpszerbb szerzk egyike. Feledhetetlen nalakjt, Gsta Berlinget filmen Greta Garbo alaktotta. Meseregnyt, a "Nils Holgerson csodlatos utazs"-t csak magyarul hsznl tbb kiadsban olvastk s olvassk a gyerekek, felnttek s regek. Ha ezekhez hozztesszk, hogy az irodalomtudomny dszdoktora, a Svd Tudomnyos Akadmia tagja, s szmos nagydj s kitntets utn elnyerte a Nobel-djat is, valamint hogy mveit tbb mint negyven nyelvre fordtottk - akkor ktsgtelenn vlik, hogy az jkori vilgirodalom legelismertebb alakjai kz tartozik.

Egy nagy mlt fldbirtokos nemesi csald gyermeke volt. Apja s apai eldei magas rang katonatisztek. Otthonuk mvelt s mveltsgprtol, a gyermekeket gondosan nevel krnyezet. Kezdetben csaldi bnatot jelent, hogy Selma lnyuk szletstl fogva testi hibs, egyenest sntnak tekintik. Kezdetben alig tud jrni. s ha ers akarattal le is tudja kzdeni fogyatkossgt, vilgletben biceg. Hossz id telik el, amg slyos gyermekkori betegsgek utn felntt, egszsgess, testileg-lelkileg nv fejleszti magt. De benne a katonask kemnysge, fegyelme, cltudatossga prosul egy finoman nies gyngdsggel. Huszonngy v szksges, hogy felntt kzdje fel magt. Addig otthon l az si kriban. Szlei nem adjk iskolba, a legkitnbb tantk s tanrok jnnek hozz oktatni, nevelni. Otthon tanul meg nyelveket, ott szokik r a szenvedlyes olvassra, ott kezd verseket rni, amelyekkel majd belp az irodalmi letbe. De huszonngy ves korban felntt, nem is trdik jrshibjval, mvelt, kedves szav, de kemnyen hajlthatatlan. Kzben azonban sszeomlik a gazdag s szeretetteljes otthon. Szlei meghalnak, az rksk rossz gazdlkodsa miatt mg a kria is elvsz meghitt berendezsvel. A magra maradt felntt leny szks pnzvel Stockholmba megy, beiratkozik egy tantkpz iskolba, s persze kitn tanul lesz. Tandjmentessggel, sztndjakkal kihzza a hrom vet, amg megszerzi a tanti diplomt. Akkor egy vidki vros lenyiskoljba megy tantnnek. Kzben versei is megjelennek, mg drmval is prblkozik, de felismeri, hogy nem ez az mfaja. Tz vig tant. Kzben rja meg els remekmvt, Gsta Berling trtnett. ezt a cmet adja: "Gsta Berling regje" (Gsta Berlings saga). Ez egy asszony messen gazdag, rmk s bnatok, zordonsgok s gyengdsgek kzt telt letnek olykor mesehangulat krnikja. Selma Lagerlf sohasem beszl magnletnek mozzanatairl, egyszerre tud lni ltvnyos kzletet s zrkzott magnletet. De ettl az els regnytl kezdve legszebb, legjobb tovbbi mveibl kiderl, hogy az rmk s bnatok, gynyrsgek s csaldsok teljessgt lhette t. A regny 1891-ben teht 33 ves korra kszen van, de eltelik mg kt v a megjelensig s a hamarosan bekvetkez risi sikerig, amely vilgsikerr tereblyesl. A kiadk otthon is, de mr klfldn is vrjk az j mveit. 33 ves korban befejezi a tanti munkt. Szakadatlanul r, s jvedelme nttn n. Okosan, jzanul tud gazdlkodni. 41 ves, amikor mr vissza tudja vsrolni az si, a gyermekkori otthont, a vidki krit. Ettl kezdve mindhallig ott l, de jrja az orszgot is, utazik klfldn is. Nagy olaszorszgi ton gynyrkdik a szpsgekben, s tanul az kori s renesznsz emlkekbl. Majd bejrja Egyiptomot is, de a legnagyobb ti lmny szmra a Szentfld, fleg Jeruzslem.

Mindig a tanulsg tkrzdik regnyeiben, amelyek sajtos tvzetei a realizmusnak s a meseszersgnek. Vallsos llekkel igyekszik tlni s brzolni a ktkeds s a tagads lelkillapotait egyik legrdekesebb knyvben, "Az Antikrisztus csodi"-ban. Ez egyszerre vallsos s a szocialista munksmozgalmat dicst m. A munksmozgalom sokaktl megtkozott jelenltben felismeri ugyanazt az emberszeretetet, ami a krisztusi tanokban vlt eszmv s gyakorlatt.
A vallsi legendk mell egyre jobban felzrkznak a skandinv sagk (regk, mondk, hstrtnetek). Sokan tartjk f mvnek ktrszes nagy regnyt, a "Jeruzslem"-et. Vallsos lmny, emberszeretet, a svd parasztok lete s letad munkja trul ki egyszerre valsghen s meseszeren. Sejthet belle az rn rdekldse a misztikus tanok irnt. Mg a spiritizmus is foglalkoztatja kpzelett. maga nem lesz misztikus, legkevsb spiritiszta, de jl rezhet az a meggyzdse, hogy az rzkelhet anyagi vilgon kvl s tl van egy tapasztalattal meg nem kzelthet valsg, amely nagy hater a mi szmunkra is.

A legends s a titokzatos dolgok mindig izgatjk. "Krisztus legendk" cm elbeszlsktete a vallsos htat ders lehetsgre plda. A titokzatossg pedig kalandos-fantasztikus regnynek, az "Arne r kincs"-nek a legjellemzbb vonsa.
Vilgszerte legnpszerbb knyve a "Nils Holgerson csodlatos utazsa Svdorszgban" (ez az eredeti teljes cme). Meseknyv is, pedaggiai oktatknyv is, fldrajz s nprajz is, a termszet szeretetre lelkest trtnetsorozat is. A kpzett tantn s a mvszi mesl olvasztotta ssze mindezeket. Nils Holgerson kisfi, aki a rten vadlibkra tall. Az egyiket meg akarja fogni, meg is ragadja az ppen felszll madr egyik lbt. m abban a pillanatban a kisfi egszen kicsi lesz, s a repl madr felemeli a belekapaszkod gyereket. Nils elbb megijed, de azutn lvezni kezdi a replst. A vadludak pedig bekalandozzk a levegben egsz Svdorszgot. Ahol leszllnak, ott a lgi utas megint kisfiv n s megismeri a krnyket. Amikor tovbb akar utazni, csak meg kell fogni a kedves madr lbt s ismt kis mesefigurv vlik, s a vadlibk vgigviszik Svdorszg klnbz tjain. Az orszg fldrajza, nprajza, termszeti szpsge mese formjban vlik tananyagg. Taln az irodalom legmulatsgosabb tanknyve Nils Holgerson trtnete.

Eddigre a mr vilghres, mindentt sikeres rn otthon Svdorszgban nemzeti intzmnny vlt. Vidki otthont hres emberek, uralkodk, klfldi rk, kritikusok kerestk fel. Kztk Brandes, a vilghr norvg kritikus, aki terjedelmes tanulmnyban elemezte s mltatta az egyre gazdagod letmvet. Felkerestk a pedaggusok, olykor az iskolk kisdikjai is tantik ksretben. Megkerestk az oktats-nevels hivatalos illetkesei is. Az krelmkre vllalta az egsz alsfok oktats jraszervezst. Ugyangy jelentkeny szerepe volt az emberbarti s jtkony cl egyesletek munkjban is.

Svdorszg ugyan szerencssen kimaradt az els vilghborbl, de a humanista letfelfogs rnt megviseltk a szrnysgekrl szl hrek. Az egybknt megszllottan dolgoz rsmvsz ezekben az vekben alig rt, s ha mgis, akkor inkbb pacifista publicisztikt, mint szpirodalmat. A hbor utn mr regednek rezte magt. Betegeskedett is, a mozgalmas let megviselte. Mgis volt ereje megrni vgs, dokumentumokban gazdag hromktetes visszaemlkezseit. Ezek valban emlkezsek, nem letrajzi vallomsok. Magrl csak mint kortrsrl, szemtanrl r. A kzletben l Selma Lagerlf mgtt lthatatlanul hzdik meg a magnletet l Selma Lagerlf. Igazbl az emberi valsgrl meslget tantn maradt nyolcvankettedik vig, amikor befejezte fldi lett.
mek.oszk.hu
|