Svdorszg neve, Sverige az szaki Svariki (Sva orszga) nvbl ered.
A vargoknak is nevezett svd vikingek terjeszkedsi irnyt Svdorszg fldrajzi helyzete hatrozta meg. Kiindulpontjai Uppland s Gotland voltak. A 9. szzadban innen terjeszkedtek sztorszg, Lettorszg terlete, valamint a Ladoga-t s az Onyega-t fel. Elszr a Ladoga-t partjn telepedhettek le. Innen jutottak tovbb a keleti szlvok (kztk az oroszok sei) vidkre. Itt elszr kereskedelmi telepeket alaptottak, majd a szlv slakkat katonailag is leigztk. Szomszdsgukban (a mai Oroszorszg terletn) akkor kt nagy llam terlt el, a volgai bolgrok s a kazrok (Kazr Kagantus).
A vargok - vagy ahogyan a biznci s arab forrsok neveztk ket, a ruszok - elsdleges clja eleinte nem a gyarmatosts, hanem a kereskedelmi lehetsgek felkutatsa, j piacok szerzse, s vsrhelyek, kereskedelmi utak ltrehozsa volt. A korabeli lersok szerint a megszerzett terleteken nem is foglalkoztak mezgazdasggal, a fldmvelsben csak az slakk vettek rszt.
A varg kereskedk terjeszkedsben nem a tenger, hanem a belfldi vziutak jtszottak meghatroz szerepet. A nagy folykon (Volga, Don, Dnyeper) hajztak dl fel, gy eljutottak a Fekete-tenger vidkn l npekhez, s pldul az etelkzi magyarokkal is kereskedelmi kapcsolatokat folytattak. Vgl olyan messzire hatoltak, hogy kijutottak a Fldkzi-tengerre s 860-ban megtmadtk a Biznci Birodalmat. A 9. szzad vgre a varg befolys fontos tnyezv vlt a kelet-eurpai kereskedelemben, hiszen a fontos vziutakon, kztk a Volgn s a Dnyeperen elssorban az hajik szlltottk az rukat. A volgai t ksbb vesztett fontossgbl, a kereskedelem slypontja thelyezdtt a Fekete-tenger s Biznc fel. A forrsok szerint ebben az idben a biznci csszrok testrsgt viking harcosok alkottk.
A Nyesztor-fle skrnika szerint a 9. szzad msodik felben a Novgorod krl l szlv trzsek a kzttk lev folytonos harcok miatt elhatroztk, hogy kvetsget indtanak egy tengerentli fejedelemhez azzal, hogy "Fldnk hatalmas s gazdag, de nincs kzttnk rend. .Jertek, uralkodjatok rajtunk." A kvetek hvsra hrom testvr indult el Skandinvibl a ksretkkel: Rurik, Szineusz s Truvor. Kzlk a legidsebb, Rurik, Novgorod fejedelme lesz, s dinasztija fennmarad a 17. szzad elejig. Msik kt testvre, s ksretnek egy tagja, Aszkold is fejedelemsget alapt. Az skrnika idzett sorai a "vikingek behvsrl" a 18. szzadtl tbbszr nagy vitkat gerjesztettek az orosz trtnelem e korszakrl: olyannyira, hogy tbben utlagos betoldsnak nyilvntottk, st: I. Erzsbet orosz crn (1741-1762) s Sztlin hatalmi szval dntttk el a vitkat a "vikingek behvsnak" trtnett tagadva.
A 10. szzad vgn ltrehoztk a Rusz llamot, amelynek fvrosa Novgorod volt, dli felnek kzpontja pedig Kijev lett. 965-ben a novgorodi herceg a kt fia kztt felosztotta orszgt, Vlagyimirnak (Valdemr) adta Novgorodot, Jaropolk pedig Kijevet kapta. Apjuk halla utn Vlagyimir megtmadta s meglte testvrt, s jra egyestette az orszgot. Ekkor lett a fvros Kijev, az orszg j neve pedig Kijevi Rusz. Vlagyimir felvette a keresztnysget, halla utn, 1015-ben szentt avattk. A Kijevi Rusz keresztny nyugatorosz llamm vlt, egyre inkbb elszlvosodott, s ers biznci hats al kerlt. Ksbb a kunok betrse s a kereskedelmi utak fokozatos nyugatra toldsa miatt a nyugatorosz llam jelentsen meggyenglt. A viking kor vgn a Kijevi Rusz vrosai vgleg szlv jellegek lettek, s a varg befolys a trtnelem lezrt fejezetei kz kerlt.
A svd vikingek a 10. szzadban ksrletet tettek a nyugati terjeszkedsre is, elfoglaltk Dnia egy rszt, de mindssze negyven vig tartott a dniai svd uralom. Ez volt szinte az egyetlen nyugatra irnyul komoly gyarmatostsi s letelepedsi ksrletk, de tevkeny rszk volt szmos nyugat-eurpai fordulatban, hiszen az ottani viking seregekben a norvgok s a dnok mellett k is harcoltak. 1040 krl hatalmas vllalkozsba kezdtek: Vilgjr Yngvar a keleti mohamedn orszgok ellen vezette seregt. Hadjratrl szmos rnak tanskodik, de nem rendelkeznk megbzhat forrssal a lefolysrl.
Br a svd kirlyok kzl sokan felvettk a keresztny vallst, ennek ellenre a svdek maradtak a skandinv npek kzl a legtovbb pognyok. Az els misszionriusok 829-ben rkeztek a svdek kz, de tbb mint hromszz vbe telt, mire Svdorszg keresztny llamm vlt.
vikingbolt.hu
|