svedorszagrolminden
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
 
Kpek.
 
Svd sznszek
 
nnepek
 
Munkavllals s letelepeds
 
Sport
 
Hres emberek
 
Utazknak
 
rdekessg Svdorszgrl
 
Svd knnyzene
 
Gasztronmia
 
Svdorszg
 
Hrek rdekessgek
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmok
Induls: 2016-01-23
 
Raoul Wallenberg

Raoul Wallenberg Svdorszg egyik leghresebb csaldjnak sarja. Genercikon keresztl neves bankrok, diplomatk s politikusok kerltek ki ebbl a csaldbl. Raoul Oscar Wallenberg, az apa, fiatal tengersztiszt volt, Jacob s Marcus Wallenberg, Svdorszg kt legnevesebb bankrnak s gyrosnak unokatestvre. 23 vesen rosszindulat daganat kvetkeztben hunyt el. Raoul 1912. augusztus 4-n szletett Stockholmban, hrom hnappal desapja halla utn. desanyja Maj Wising, a hres Per Johann Wising ideggygysz professzor lnya, aki frje halla utn 1918-ban jra frjhez ment Fredrik von Dardelhez, a stockholmi Karolina-krhz figazgatjhoz. Ebbl a hzassgbl szletett Wallenberg kt testvre, Guy s Nina.

Raoul nevelst apai nagyapja, Gustav Wallenberg vette t, aki kpvisel s hajzsi vllalkoz volt, ksbb trkorszgi nagykvet. A csald a hagyomnyok szerint Raoult is bankrnak sznta, azonban inkbb az ptszet s a kereskedelem irnt rdekldtt. A kisfit nagyapja korn hozzszoktatta az nllsghoz, s arra trekedett, hogy nemzetkzi szellemben nevelkedjen. Ezrt minden nyron klfldre kldtk, hogy nyelveket tanulhasson. Jrt Angliban, Franciaorszgban, Nmetorszgban is, mghozz teljesen egyedl, ksr nlkl. Tizenkt ves korban nagyapja maghoz hvta Konstantinpolyba, ekkor a kisfi Belgrdban az ppen akkor foly tntetseket is vgignzte.



Az elemi iskolt Stockholmban vgezte, majd 9 vesen a Svd llami Ksrleti Iskolba kerlt. 1930 tavaszn rettsgizett, oroszbl s rajzbl kitnen vizsgzott. rettsgi utn egy hnapig a vilghr Stockholms Enskilda Bankban dolgozott, majd letlttte ktelez katonai szolglatt a testrsgnl. 1931-tl Amerikban folytatta tanulmnyait, a Michigan University-n ptszetet tanult. 1935-ben, a diploma megszerzse utn Dl-Afrikba ment, Cape Townban egy svd cgnl helyezkedett el. Fl v mlva nagyapja llst szerzett neki egy holland banknl a palesztin Haifban.

Palesztinban kerlt elszr kapcsolatba Nmetorszgbl meneklt zsidkkal, akiknek az ldztetskrl szl beszmoli mlyen felkavartk. 1936-ban visszatrt Svdorszgba, s nemzetkzi kereskedelemmel kezdett foglalkozni. A Sven Saln s a magyar szrmazs dr. Lauer Klmn alaptotta Kzp-eurpai Kereskedelmi Rt-nl helyezkedett el. A cg elssorban lelmiszerzletekkel foglalkozott. A vllalat a hbor alatt a kzp-eurpai vrskeresztes intzmnyek szmra is tudott szlltani lelmiszert. Wallenberg rdekldse a humanitrius munka irnt a vrskeresztes szervekkel folytatott trgyalsokon vlt egyre intenzvebb. Wallenberg hamarosan rszvnyes s nemzetkzi igazgat lett a vllalatnl, ksznheten nyelvtudsnak s annak, hogy szabadon utazhatott Eurpban. Jrt a nmetek ltal megszllt francia terleteken, st, Nmetorszgban is, ahol megismerkedhetett a nmet brokrcia tvesztivel. Tbbszr jrt Magyarorszgon is.

Miutn a nmetek bevonultak Magyarorszgra, a deportlssal fenyegetett zsidk megprbltak semleges orszgoktl krni tlevelet. A svd nagykvetsg ideiglenes tleveleket, gynevezett Provisorikt Pass-okat bocstott ki olyanok szmra, akiknek rokonai, vagy jelents zleti kapcsolatai voltak Svdorszgban. 

1944-ben az Egyeslt llamok is krte, hogy a svd kormny jrjon kzben Magyarorszgon. A svdek elhatroztk, hogy informciszerzs s segtsgnyjts cljbl Magyarorszgra kldenek valakit. Tancsot krtek ez gyben dr. Lauertl, aki jl ismerte a magyar viszonyokat. Lauer Wallenberget ajnlotta, t azonban elszr nem talltk erre alkalmasnak. Ksbb az amerikai War Refugee Board (Hbors Menekltek Tancsa) kpviselje is megkereste dr. Lauert egy hasonl krssel, aki ismt Wallenberget ajnlotta figyelmkbe. Ez alkalommal elfogadtk a javaslatt, hogy Wallenberget a svd kvetsg humanitrius attasjaknt Magyarorszgra kldjk.

Wallenberg nem akart a protokoll s a brokrcia szvevnyben elveszni, ezrt szabad kezet krt magnak, hogy ne kelljen elzetesen egyeztetnie lpseit a svd nagykvettel. Azt is krte, hogy a rendes ton kvl, futrokkal is kldhessen jelentseket.

A svd klgyminisztriummal kttt megllapods szerint Wallenberg a ments tern teljesen szabad kezet kap, akr megvesztegets tjn is megksrelheti az letmentst. Hallgatlagosan hozzjrulnak ahhoz, hogy felvegye a kapcsolatot a magyar kormnnyal s a nmetekkel szemben ll bizalmi emberekkel, akiknek a nvsort a stockholmi angol s amerikai kvetsgen adtk t neki. Engedlyt kapott arra is, hogy szksg esetn a kvetsgen biztosthasson menedket az ldztteknek s kiadhasson a mentessghez szksges okmnyokat is. Hivatalosan is krhet audiencit Horthytl, hogy az kzbenjrst is elnyerhessk, valamint az akkori miniszterelnkkel, Sztjayval is kapcsolatba kellett lpnie, hogy lehetsg szerint hatst gyakoroljanak r. A megllapods alapjn a kirly Wallenberget kvetsgi titkrnak nevezte ki.



1944. jlius 9-n Wallenberg megrkezett Budapestre. Ekkorra a vidki gettkba zrt zsidkat mr deportltk, s Eichmann mr a budapesti zsidsg elszlltst tervezte. Jlius elejn azonban Horthy kormnyz a svd kirly levelnek hatsra s nemzetkzi nyomsra lellttatta a deportlsokat.
Wallenberg nem a hagyomnyos diplomciai mdszereket alkalmazta, hanem a vesztegetstl a zsarolssal val fenyegetsig szinte brmilyen lehetsget megragadott, hogy leteket menthessen. A svd kvetsg munkatrsai elszr megdbbentek mdszerein, ksbb azonban, sikereit ltva, teljes mrtkben tmogattk.

Wallenberg elsknt egy svd vd-tlevelet tervezett, amely alkalmas arra, hogy a magyar s a nmet hatsgok eltt igazolja, hogy a menlevl tulajdonosa a svd kvetsg vdelme alatt ll. Elszr 1500 ilyen 'Schutzpass' kibocstsra kapott engedlyt, majd sikerlt ezt a szmot 4500-ra emelni. A valsgban azonban jval tbb ilyen vdlevelet adtak ki. A munkatrsai is a vdettek kzl kerltek ki, az iroda alkalmazottainak ltszma tbb szz fre gyarapodott, de sokszor mg gy is nehezen gyztk a munkt.

Szlasi hatalomtvtele utn Wallenberg mg nagyobb erfesztseket knyszerlt tenni vdettjei megmentse rdekben, mert a nyilasok legtbbszr nem vettk figyelembe a vdettsget igazol okmnyokat. Wallenberg ezrt megnvelte a svd "vdett hzak" szmt. Pesten tbb mint harminc pleten fggtt a svd zszl, ezeket a hzakat Wallenberg a svd fennhatsg al tartoznak nyilvntotta. A hzakba hamarosan 15 000 lak kltztt.

Ms semleges orszgok kvetsgei is hamarosan kvettk Wallenberg pldjt s vdleveleket adtak ki, valamint vdett hzakat ltestettek egyes menekltek szmra.

A hbor vge fel, amikor a krlmnyek mr teljesen kiltstalanok voltak, Wallenberg egy egyszerstett vdlevelet tallt ki, amin mr csak az alrsa szerepelt. Az akkori zavaros helyzetben ez is megfelelt. 

Ezt kveten azonban a kormny rvnytelennek nyilvntotta az sszes vdlevelet. Wallenberg a klgyminiszter, Kemny br felesgnek kzbenjrsval elrte, hogy a svd menleveleket jbl rvnyesnek ismerjk el.

Wallenberg az Eichmann parancsra gyalog a hatr fel irnytott zsid menetek megsegtst is megksrelte. Munkatrsaival megprbltk kiszabadtani a vagonokbl s a menetoszlopokbl a svd vdetteket, valamint telt s gygyszert juttatni a gyalogmenetektl elcsigzott, hez s gyakran a szabad g alatt alv embereknek. 

1944 vge fel Wallenberg Budrl Pestre helyezte t a kvetsg mkdst. Vdettjei mr sem a nemzetkzi gettban, sem a vdett hzakban nem voltak igazn biztonsgban, az ellenrizhetetlen helyzetben klnbz nyilas csoportok nhatalmlag jrtak el, kirtettek akr vdett hzakat is, lakikat pedig elvittk. Wallenberg s munkatrsai azonban igyekeztek minden bejelentsre gyorsan a helysznre menni s kiszabadtani vdettjeiket.
1945 janurjban Wallenberg megtudta, hogy Eichmann mindenkire kiterjed mszrlst tervez a gettban. Wallenberg a vele egyttmkd Szalai Pl kzvettsvel elrte, hogy a nmet parancsnok megakadlyozza ezt az akcit.



Kt nappal ksbb a szovjetek elrtk a kt budapesti gettt. Wallenberg a kutatsok szerint tbb ezer embert mentett meg.

1945. jan. 17-n Wallenberg Budapestrl Debrecenbe indult, oda azonban soha nem rkezett meg. Felttelezsek szerint sofrjvel, Langfelder Vilmossal egytt erszakkal a Szovjetuniba hurcoltk. Megbzhat szemtank szerint Moszkvban az NKVD tartotta fogva, majd Langfelderrel egytt a lubjankai brtnbe kerlt. 1945. mrcius 8-n szovjet nyomsra a Magyar Rdi bemondta, hogy Wallenberget a Debrecenbe vezet ton a nyilasok vagy a Gestapo gynkei meggyilkoltk. 1957-ben aztn azt lltottk, hogy 10 vvel korbban a lubjankai brtnben halt meg. Tisztzatlan hallval kapcsolatban, a 90-es vekben jra ktelyek merltek fel, szemlye utn ismt nagy ervel indult meg a kutats.

http://wallenberg.hu/

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.